Mikor volt jobb élni? Homlokegyenest másképpen látják a múltat a Fidesz és Tisza Párt szavazói

Egy sor közhely és művészeti alkotás született annak a jól ismert gondolatnak a jegyében, hogy “régen minden jobb volt„ és az “idő mindent megszépít”. De valóban e régi közhely(ek) szellemében tekintünk a múltra? És pontosan kinek mi is számít régnek? Amit szüleinktől/nagyszüleinktől hallottunk, amit a történelemkönyvekben olvastunk, vagy azt, amikor éppen mi voltunk fiatalok? Vagy esetleg teljesen más mozgatórugók alakítják a kollektív emlékezetet, például a politikai hovatartozásunk és az ebből eredő elfogultságaink?

Ezekre a kérdésekre kereste a választ az Europion (korábban Opinio) a legújabb országosan reprezentatív kutatásában, ami 9 különböző terület megítéléséről kérdezte a 16 év feletti válaszadói mintánkat. Konkrétabban azt, hogy az 50-es évek óta melyik évtized tekinthető a “legjobb magyar évtizednek„ az adott terület vonatkozásában. 

A területek egy része az általános társadalmi berendezkedésünkre vonatkozik (gazdasági teljesítmény, társadalmi alapértékek, politikai rendszer), egy második csoport a mindennapos boldogulás és életminőség szempontjából fontos tényezőket vizsgálja (karrier-lehetőségek, közbiztonság, társas kapcsolatok) míg egy harmadik csoport a tág értelemben vett kulturális lehetőségekre és teljesítményekre irányul (zene, divat, sport). 

Általános társadalmi berendezkedés

A politikai törésvonalak hatása a politikai rendszerek megítélésében a leglátványosabb: míg a kormánypárti szavazók 39 százaléka az utóbbi két évtizedet (tehát a NER évtizedeit) választotta a legjobbnak, addig a Tisza- és egyéb ellenzéki szavazók körében a 90-es évek bizonyultak a legnépszerűbbnek.

Korlátozottabb mértékben ugyan, de hasonló politikai törésvonalak figyelhetőek meg az általános társadalmi értékek és gazdasági teljesítmény tekintetében. Ezzel együtt kiemelendő, hogy mind a három, az általános társadalmi berendezkedést leíró terület esetén a kormánypárti táborban is él egy jól kitapintható nosztalgia (és egyben kritikus attitűd a jelenkorral szemben). Például az általános társadalmi értékekben a kormánypárti szavazók fele a 80-as vagy a 90-es évek mellett tette le a voksát, míg a gazdasági teljesítmény vonatkozásában jóval többen választották az államszocialista rendszer évtizedeinek valamelyikét (42 százalék), mint a “NER-es évtizedeket” (27 százalék).

A generációs különbségek hatása leginkább az általános társadalmi értékek vonatkozásában érvényesül. Míg a 16-29 éves korosztály (tehát a Z-generáció) közel fele (46 százaléka) az ezredforduló óta eltelt időszak egyik évtizedét tartotta ebből a szempontból a legjobbnak, a 60 év felettiek körében csak 21 százalék ez az arány és 51százalékuk a rendszerváltás előtti évtizedekre adta le a voksát az általános társadalmi értékek tekintetében.

Az idősebb generációk körében a politikai rendszer megítélésében is megmutatkozik a Kádár-kor iránti nosztalgia: míg az 50-59 éves korcsoport relatív többsége (40százaléka) szerint a 80-s évek politikai rendszere volt a legjobb, addig a 60 évnél idősebbek hasonló arányban említették a 70-es (24 százalék) és a 80-as éveket (25 százalék). Ez utóbbi korcsoportban még inkább tetten érhető a szocializmus évtizedeinek pozitív értékelése a gazdasági teljesítmény megítélésében: 24 százalékuk szerint a 70-s években, míg 31 százalékuk szerint a 80-as években volt a legjobb hazánk gazdasági teljesítménye.

Mindennapos boldogulás, életminőség

Az ország gazdasági teljesítményének megítéléséhez képest szűkebb a pártpolitikai olló a személyes karrier-lehetőség vonatkozásában. A kormánypártiak 34 százalékától nem sokkal marad el a Tisza-szavazók azon 29 százaléka sem, akik az elmúlt két évtized valamelyikében látta a legígéretesebb karrier-lehetőségeket. A 90-es éveket első helyre helyezők aránya azonban ez utóbbi csoportban 34 százalék a kormánypártiak 23 százalékával szemben.

Érdekesség, hogy a szocializmus évtizedeit viszont a kormánypártiak hajlamosabbak pozitívan értékelni a tiszásokhoz képest. Hasonló tendencia mutatkozik meg a közbiztonság megítélésében: itt a kormánypárti szavazók 28 százaléka tartotta a legkedvezőbbnek a “ner-es évtizedeket” a Tisza-szavazók 17 százalékával szemben, míg ez utóbbi csoport a Kádár-kor legutolsó évtizedére, a 80-as évekre hajlamos úgy visszaemlékezni (35 százalék), mint a magyar közbiztonság aranykora.

E fenti két területhez képest korlátozottabbak a pártpolitikai különbségek a családi és társas viszonyok megítélésében, bár a 90-es évek relatív vonzereje itt is inkább a tiszásokra (30 százalék) jellemző, hozzájuk képest a kormánypártiak (20 százalék) és az egyéb ellenzékiek (18 százalék) sem tekintenek ilyen pozítívan vissza erre az évtizedre a családi és társas viszonyok vonatkozásában.

A karrier-lehetőségek értékelésében szinte lineáris kacsolat mutatkozik meg az életkorral: minél fiatalabb korcsoportba tartozik egy adott válaszadó, annál valószínűbb, hogy a jelenkor, vagy a közelmúlt évtizedeit tekinti a legvonzóbbnak. Míg a 16-29 éves korosztály közel kétharmada (63 százaléka) az ezredforduló óta eltelt évtizedek valamelyikét jelölte meg, addig a 60 év felettiek körében csak 35 százalék ez az arány. A legidősebb korcsoport 41 százaléka ezzel szemben a szocializmus évtizedeinek egyikét jelölte meg, ami feltehetően nem független az idősebb generációk által megtapasztalt (vélt, vagy valós) létbiztonságtól, ami a Kádár-kor iránti nosztalgia központi elemét képezi a kollektív emlékezetben.

A közbiztonság tekintetében is éles generációs különbségek figyelhetőek meg, noha itt inkább a legfiatalabb, 16-29 éves generáció lóg ki a sorból az elmúlt évtizedek pozitív értékelésében (52 százalékuk az ezredforduló óta eltelt évtizedek egyikét jelölte meg). A Kádár-kor iránti nosztalgia ezen a területen elsősorban az 50-59 éves generáció körében a legmarkánsabb, 37 százalékuk szerint a 80-as években, míg egy további 23 százalékuk szerint a 70-es években volt a legjobb Magyarországon a közbiztonság.

A társas és családi viszonyokban a karrier-lehetőségekhez hasonló lineáris kapcsolat bontakozik ki az életkorral: míg a legfiatalabb, 16-29 éves korosztály harmada az ezredforduló óta eltelt évtizedekben látja legharmonikusabbnak ezeket a kapcsolatokat, addig a 60 év felettiek döntő többsége a szocializmus évtizedeinek adná inkább ezt a titulust, azon belül is különösen a 70-es évekre tekintenek legpozitívabban (41 százalék) ebből a szempontból.

Kultúra, sport

A kulturális területek megítélésében eltörpülnek a pártpolitikai különbségek a társadalmi berendezkedés és a mindennapos boldogulással kapcsolatos területekhez képest. Részleges kivételt jelent ez alól a sport: itt a kormánypártiak jelentős része (de ahogy az előző területeken is, itt is egyértelműen a kisebbsége) – 23 százaléka – a “ner-es évtizedek”-ben látta a legkiemelkedőbbnek hazánk sportteljesítményét, ami jelentősen meghaladja a Tisza-szavazók és egyéb ellenzékiek 5, illetve 7 százalékát. E különbségek vélhetően nem függetlenek a sport és a politika szoros összefonódásától a Fidesz-kormányok alatt az elmúlt másfél évtizedben. Ehhez képest se a zene, se a divat megítélésében nincsenek markáns politikai különbségek.

Mindez az életkorról már aligha mondható el. Ahogy az előző területeken, úgy itt is – de ha lehet még markánsabban – eltér a Z-generációban uralkodó közizlés a társadalom egyéb generációitól. Míg a divat területén a 16-29 éves korosztály 62 százaléka, addig a zene területén is közel fele, 48százaléka tartja az ezredforduló óta eltelt időszakot a legszimpatikusabbnak.

Ezek az arányok még a Y-generáció (30-39 évesek) válasz-megoszlásától is markánsan eltérnek, ők ugyanis a divat, de elsősorban a zene területén inkább a 90-es éveket hajlamosak az “aranykornak„ tekinteni.  A korskála másik végén a 60 év fölöttiek a kulturális területeken is a a saját fiatalságukra tekintenek nosztalgiával: a divat területén 30százalékuk, a zene területén pedig 37százalékuk a 70-es éveket nevezte meg a “legjobb” évtizednek.

Ahány terület, évtized, korosztály, politikai tabor, annyi értékítéletet láthatunk tehát. A fent bemutatott százalékos eloszlások útvesztőjében nehéz abszolút igazságot tenni, de mi mégis erre tettünk kísérletet egy egyszerű aggregációs megoldással. Az egyes évtizedeket megjelölők százalékos arányát átlagoltva mind a 9 területre és a teljes népességre, és az így kapott átlag százalékot mutatja be az alábbi ábra.

Ez alapján egyértelműen a 80-as (23 százalék) és a 90-es évek (24 százalék) emelkednek ki, mint a magyar közelmúlt azon évtizedei, amelyekre a legszívesebben gondolunk vissza. A felmérés készítői szándékosan kerülik a “legjobb„ kifejezést, hiszen erősen vitatható egy ilyen aggregációban, hogy melyik szempont pontosan mennyit nyom a latba, illetve feltehető az a jogos kérdés is, hogy milyen szempontok maradtak kívül a kutatás keretein (és miért). 

Továbbá a kollektív emlékezetet számos olyan történelmi folyamat és esemény (pl. a 89-90-es rendszerváltozás) alakítja, amelyek egyfajta normatív iránytűként szolgálnak azok számára is, akiknek az adott korról csak benyomásaik lehetnek. Nem feltétlenül arról van tehát szó, hogy a 80-as és a 90-es években “érezte a legjobban” magát a magyar társadalom, de ha győztest kéne hirdetni ebben a fajta nosztalgia-versenyben, akkor a Kádár-korszak vége és a posztszocialista átmenet évei lennének azok.

Véleményvezér

Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo