Miért fizetnek olyan keveset?

Újra össztűz alá került a brit visszatérítés, amelyet Franciaország és az Európai Bizottság is támad, mondván London túl keveset fizet az EU kasszájába.

A brit visszatérítést még 1984-ben harcolta ki Margaret Thatcher akkori miniszterelnök, arra hivatkozva, hogy Nagy-Britannia befizetéseihez képest elenyésző mezőgazdasági juttatásban részesül. A 2005-ben, az EU keretköltségvetéséről született kompromisszum szerint az uniós kiadások és bevételek teljes rendszerét átvizsgálják, arról az Európai Bizottság 2008-2009-ben jelentést készít, és a Tanács azt figyelembe véve készíti elő a 2013 utáni költségvetést. A megállapodás szerint a Nagy-Britanniának járó uniós visszatérítés 8 helyett 10,5 milliárd euróval csökken az eredeti tervhez képest (jóllehet jelenlegi szintjéhez képest még mindig növekszik).

Áfa-csalás vagy visszatérítés?

A Financial Times szerint Párizs arra akarja rávenni Gordon Brown brit pénzügyminisztert, a miniszterelnöki poszt várományosát, hogy egyezzen bele a visszatérítés megnyirbálásába, különben Franciaország megakadályozza, hogy az EU megállapodást érjen el a határokon átnyúló áfa-csalásokkal kapcsolatban, amely több milliárd eurót tesz ki évente, és amelyet London szeretne tető alá hozni.

Brown ugyanakkor úgy véli, hogy a Tony Blair által, a 2005-ös csúcson kialkudott megállapodás Nagy-Britanniának előnytelen volt és a 2009-es felülvizsgálatkor jobb pozíciót szeretne elérni. Brown-nak azonban nem lesz könnyű ellenfele sem Nicolas Sarkozy, sem Segolene Royal személyében, akik várhatóan mindketten a brit visszatérítés teljes eltörlését szorgalmazzák majd. Alain Lamassoure, Sarkozy vezető tanácsadója a minap úgy fogalmazott a European Voice független hetilapnak, hogy a francia termelőknek járó támogatások csökkentéséért cserébe, a briteknek 2013-ra fel kell adniuk a visszatérítést.

Reformkényszer

A Bizottságnak még 2009 előtt kell előterjesztenie javaslatait a költségvetés reformjáról. Dalia Grybauskaite, a költségvetésért felelős biztos a spanyol El Paisnak nyilatkozva szintén úgy vélte, hogy meg kell szabadulni a brit visszatérítéstől. A biztos szerint jelenleg az egyes tagállamok gazdagsága és az EU-ba fizetett hozzájárulásuk nagyjából egyensúlyban van, kivéve az Egyesült Királyságot. Volt idő, amikor Londonnak a közösségi átlagnál alacsonyabb volt a jövedelme, de most 115 százalék, és a még mindig kapja a csekkeket - fogalmazott a biztos.

Véleményvezér

Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo