Miért fizetnek olyan keveset?

Újra össztűz alá került a brit visszatérítés, amelyet Franciaország és az Európai Bizottság is támad, mondván London túl keveset fizet az EU kasszájába.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A brit visszatérítést még 1984-ben harcolta ki Margaret Thatcher akkori miniszterelnök, arra hivatkozva, hogy Nagy-Britannia befizetéseihez képest elenyésző mezőgazdasági juttatásban részesül. A 2005-ben, az EU keretköltségvetéséről született kompromisszum szerint az uniós kiadások és bevételek teljes rendszerét átvizsgálják, arról az Európai Bizottság 2008-2009-ben jelentést készít, és a Tanács azt figyelembe véve készíti elő a 2013 utáni költségvetést. A megállapodás szerint a Nagy-Britanniának járó uniós visszatérítés 8 helyett 10,5 milliárd euróval csökken az eredeti tervhez képest (jóllehet jelenlegi szintjéhez képest még mindig növekszik).

Áfa-csalás vagy visszatérítés?

A Financial Times szerint Párizs arra akarja rávenni Gordon Brown brit pénzügyminisztert, a miniszterelnöki poszt várományosát, hogy egyezzen bele a visszatérítés megnyirbálásába, különben Franciaország megakadályozza, hogy az EU megállapodást érjen el a határokon átnyúló áfa-csalásokkal kapcsolatban, amely több milliárd eurót tesz ki évente, és amelyet London szeretne tető alá hozni.

Brown ugyanakkor úgy véli, hogy a Tony Blair által, a 2005-ös csúcson kialkudott megállapodás Nagy-Britanniának előnytelen volt és a 2009-es felülvizsgálatkor jobb pozíciót szeretne elérni. Brown-nak azonban nem lesz könnyű ellenfele sem Nicolas Sarkozy, sem Segolene Royal személyében, akik várhatóan mindketten a brit visszatérítés teljes eltörlését szorgalmazzák majd. Alain Lamassoure, Sarkozy vezető tanácsadója a minap úgy fogalmazott a European Voice független hetilapnak, hogy a francia termelőknek járó támogatások csökkentéséért cserébe, a briteknek 2013-ra fel kell adniuk a visszatérítést.

Reformkényszer

A Bizottságnak még 2009 előtt kell előterjesztenie javaslatait a költségvetés reformjáról. Dalia Grybauskaite, a költségvetésért felelős biztos a spanyol El Paisnak nyilatkozva szintén úgy vélte, hogy meg kell szabadulni a brit visszatérítéstől. A biztos szerint jelenleg az egyes tagállamok gazdagsága és az EU-ba fizetett hozzájárulásuk nagyjából egyensúlyban van, kivéve az Egyesült Királyságot. Volt idő, amikor Londonnak a közösségi átlagnál alacsonyabb volt a jövedelme, de most 115 százalék, és a még mindig kapja a csekkeket - fogalmazott a biztos.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo