Mi történt Putyinnal? Hogy lett az egykor Nyugat-barát politikusból a fél világ elpusztításával fenyegetődző autokrata

Gyurcsány Ferenc a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke szerint gazdasági okok és a hatalom megtartásának mindenek feletti érdeke állnak az orosz elnök pálfordulása mögött.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Gyurcsány Ferenc a Facebookon tette közzé elemzését. Úgy látja, 2000 és 2008 között szárnyalt az orosz gazdaság Putyin vezetésével.

Hogyan változott meg ennyire Putyin? Ez érdekel most sokakat. (Fotó: Pixabay)

A bérek évente 9-10 százalékkal nőttek, amelyeket a korábbi időszakok nem ritka gyakorlatával szemben ki is fizettek. 2001-ben az orosz vezető az egyik legnépszerűbb politikus volt a nyugati pártvezetők között. A DK elnöke szerint az első intő jel 2008-ban érkezett, amikor Oroszország és Grúzia között egy 5 napos háború folyt, amiből azonban nem lett nagyobb konfliktus. (Érdekesség, hogy ezt az orosz agressziót, akkor Orbán Viktor még rendkívül élesen elítélte.)

Gyurcsány úgy véli, a drámai problémák 2011 és 2012 között kezdődtek, amikor Putyin hatalma megtartása érdekében választási csalásokat követett el. (Orbán Viktor 2010 óta Magyarország miniszterelnöke.) Népszerűsége csökkent és ennek a trendnek a megfordítása érdekében új időszámítás kezdődött Oroszországban, amelynek lényege a birodalmi álmok újraélesztése volt. A fő célpont Ukrajna lett és ennek a stratégiának az első fontos állomása, amikor 2014 tavaszán Putyin elfoglalja a Krím-félszigetet. Ugyanezen elképzelés jegyében támogatja az ukrajnai orosz szeparatistákat is Moszkva pénzzel és fegyverrel. Ekkor a nyugati barátság omladozni kezd, Moszkvát kiteszik a G8-ak együttműködéséből, amely a világ egyik legfontosabb gazdasági szervezete. Aztán 2014 nyarán az oroszok által támogatott ukrajnai lázadók lelőnek egy maláj utasszállító gépet, meghal majd 300 ártatlan civil, pontosan 283 utas és a 15 főnyi személyzet. A vizsgálat pontosan kimutatja, hogy a szerencsétlenséget egy orosz gyártmányú, 9K37 Buk közepes hatótávolságú légvédelmi rakéta okozta. Az oroszok ahelyett, hogy támogatnák a vizsgálatot, hamis bizonyítékokat gyártanak a felelősségük eltussolása érdekében. Gyurcsány szerint Orbán érdekes módon pont akkor kezdett barátkozni Putyinnal, amikor a nyugati hatalmak elfordulnak tőle. A tény, Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök 2014. január 14-én aláírja a Paks 2-ről szóló szerződést. Gyurcsány elemzése végén kifejti, hogy ők a régi Putyint támogatták, a mostanit viszont a leghatározottabban elutasítják.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo