Mégis egyszerű lesz megvédeni a Mol-t?

Az Európai Bizottság azt vizsgálja, hogy megakadályozható-e a tagállamok számára stratégiai fontosságú európai vállalatok külföldi kézre kerülése az aranyrészvények engedélyezésével, a belső piac torzulása nélkül. Brüsszel tavaly szólította fel a magyar államot, hogy törölje el az aranyrészvényeket.

A Handelsblatt német lap Peter Mandelson kereskedelmi biztost idézi, aki szerint "az aranyrészvény rendszer garanciát biztosíthat az európai érdekek védelmére a kulcsfontosságú és politikailag érzékeny iparágak ellenőrzésében." Mandelson úgy véli, hogy az EU-nak szüksége van érdekeinek védelmére a stratégiai fontosságú iparágakban, amelyek külföldi politikai befolyás alá kerülhetnek. Meg kell találnunk a módját, hogy az EU ellenőrzése alatt tartsa a kulcsfontosságú iparágakat, miközben továbbra is vonzza a külföldi befektetőket, beleértve az állami alapokat is - mondta a biztos.

Egyelőre csak a hadiipar

Az aranyrészvények a biztonsági és hadiipari iparágat kivéve jelenleg tilosak az EU-ban, mert azok a Bizottság szerint gátolják a szabad versenyt és nem megfelelő használatuk protekcionizmushoz vezethet. Mandelson szerint ezért az aranyrészvényeket nem az egyes tagállamoknak kellene ellenőrzésük alatt tartaniuk, hanem azokat közös jogi felelősséggel kellene felügyelni.

A nemzeti protekcionizmus nem tenne jót az európai gazdaságnak - mondta a biztos - míg a külföldi befektetés jót tesz az EU-nak, hiszen évente több tízezer munkahelyet hoz létre.

Amerikaiaknak kedvezne

Mandelson szerint kérdés még a stratégiailag fontos vállalatok kijelölése, de a biztos elvetette, hogy az EU az amerikai gyakorlat szerinti modellt vezesse be, mert az a Bizottság szerint túlontúl kedvez az amerikai vállalatoknak.

Az Európai Bizottság 2006. június végén indította meg Magyarország ellen a hivatalos jogsértési eljárás második szakaszát, amiért a magyar privatizációs törvény lehetővé tette a kormánynak, hogy a speciális jogokat biztosító aranyrészvényeket tartson fenn magánkézbe adott vállalatokban. Az aranyrészvények intézményét áprilisban eltörölte az Országgyűlés, s azokat törzsrészvényekké alakította át 31 vállalatban, többek között a Molban, a Paksi Atomerőműben, az OTP-ben, a Magyar Telekomban és a Mavirban. Az Európai Bizottság július elején úgy nyilatkozott, hogy vizsgálja az új törvényt, és ezután dönt arról, hogy Bíróság elé viszi-e az ügyet vagy az új magyar szabályozás már összhangban van a közösségi joggal. (Magyarországon közben szép lassan minden cég átalakította struktúráját...)

Véleményvezér

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz 

A pénzelosztás mintha részrehajló lenne, nem kicsit.
Már Bulgária is faképnél hagyott minket

Már Bulgária is faképnél hagyott minket 

Dobhatják a levát a bolgárok.
Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.
Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál 

Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.
A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral 

Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo