Az arkansasi törvények szerint (akárcsak Magyarországon) a betegeket 72 órán át bent lehet tartani, ha úgy ítélik meg, hogy veszélyt jelentenek magukra vagy másokra nézve. Ezt követően azonban bele kell egyezniük a kezelésbe, vagy bírósági végzés szükséges a további bent tartásukhoz.
Aaron Cash, a Northwest Medical Center elleni pert vezető ügyvéd szerint a betegeket erőszakkal nyugtatózták, megfélemlítették, és olyan reakciókat provokáltak ki belőlük, amelyekre hivatkozva akár újabb két hétig is bent tarthatták őket az osztályon. „Több mint száz volt beteggel találkoztam, és megdöbbentő számomra, hogy történeteik mennyire hasonlítanak egymásra" – mondta Cash a DailyMail.com-nak.
Néhányan a sértettek közül azt állítják, hogy a személyzet lehallgatta a telefonbeszélgetéseket, és ha olyan szavakat hallottak, mint a "hozzanak ki" vagy az „ügyvéd", akkor lekapcsolták a telefonhoz való hozzáférést. És ez volt az egyetlen kapcsolat a külvilággal, mivel ez egy elzárt egység.
Az egyik volt páciens így nyilatkozott az ottlétéről: „Ez semmilyen módon nem volt terápia a számomra. Nem volt semmi értelme annak, hogy ott voltam. Inkább büntetésnek éreztem, mint terápiának."
A rendszer teszi lehetővé, hogy ez megtörténhetett
Csakúgy Arkansasban, ahogyan Magyarországon is, a pszichiáternek jogában áll, hogy egymaga döntsön arról, hogy egy személy közvetlen veszélyt jelent-e önmagára vagy a környezetére nézve. Minthogy a „közvetlen veszély", mint fogalom, sosem volt megfelelően definiálva, így egész egyszerűen a pszichiáter szubjektív megítélése alapján kerülnek emberek zárt osztályra mind a mai napig. Ez pedig gyakorlatilag azonnali szabadságmegvonást jelent, méghozzá ítélet és tárgyalás nélkül.