221 szenior vezető vett részt, akik az MVÜK Női Vezetői Klubja tagvállalatainál, illetve az OPTEN adatbázisában szereplő, minimum 100 millió forint éves árbevételű cégeknél töltenek be pozíciót. A vizsgálat résztvevőinek 69 százaléka nő, 31 százaléka férfi volt, és mintegy felük több mint 15 éves vezetői tapasztalattal rendelkezik.
Az elemzésből kiderült, hogy a teljes hazai cégállomány alig ötödében (17 százalék) van tisztán női vezetés, és 40 százalékában vegyes vezetés, ez az arány az elmúlt években nem változott. Az elemzők megjegyzik: a statisztikák szerint a vegyes vezetésű vállalkozások üzletileg stabilabbak a tisztán férfiak által vezetett cégeknél, és a válaszadó vezetők 55 százaléka egyetértett azzal, hogy a nők szerepvállalása a vezetésben üzleti haszonnal jár.
A közleményben felidézik az Eurostat Magyarországra vonatkozó adatait, amely szerint a nemek között 17,3 százalék az óránkénti eltérés a fizetésekben, másképp számolva a női vezetők két hónapig ingyen dolgoznak.
A kutatásban részt vevő nők 73 százaléka, míg a férfiak 58 százaléka szerint a fizetések transzparenciája segítené az "egyenlő munkáért, egyenlő bér" elv teljesülését.
Ugyanakkor a válaszadók a női vezetői esélyegyenlőséget nem erőltetett módon, nem kvótákkal kívánják elérni. Azzal az állítással, miszerint a kvóták inkább hátráltatják a női munkaerőpiaci esélyegyenlőség elérését, a válaszadó nők 31 százaléka, a férfiak 52 százaléka értett egyet - derül ki a közleményből.