Magyarország nem lehet büszke!

Az Világgazdasági Fórum 2006-os "Gender Gap Indexe" alapján Magyarország a vizsgált 115 ország közül az 55. helyet érte el. A világszervezet mutatója azt méri, hogy milyen a nők a férfiakkal való egyenlősége a következő négy kategóriában: gazdasági részvétel és lehetőségek, oktatási eredmény, egészség és túlélés, részvétel a politikai döntéshozásban. A régi EU-tagállamokon kívül Magyarországot megelőzi az összes többi közép-kelet-európai ország és számos ázsiai, illetve afrikai állam is. Ugyan a nemek közti esélyegyenlőség jogi háttere már EU-konform, de a magyarországi megvalósítás lassan halad.

A felmérés szerint jelenleg egyetlen egy államban sem sikerült kiküszöbölni a nemek közti szakadékot. Az északi országokban a legkeskenyebb a szakadék: a világrangsor élén Svédország áll 80 százalékkal, második helyen Norvégia, a bronzérmet pedig Finnország szerezte meg. Az első tízben megtalálható még a negyedik helyezett Izland és az őt követő Németország, Dánia a nyolcadik, Nagy-Britannia a kilencedik és Írország a tizedik helyen végzett. A skandináv államok eredményeit a világ túlsó részéről Új-Zéland (7.) és Ausztrália (15.) közelíti meg.

Meglepő eredmények

A Világgazdasági Fórum
"Nemi Esélyegyenlőségi Indexe" a férfiak és nők esélyegyenlőségének mértékét vizsgálja négy fő területen: egyrészt a gazdasági életben való részvétel, másrészt az oktatáshoz való hozzáférés, harmadrészt a politikai életre gyakorolt intézményes befolyás, végül és az egészségügyi helyzet illetve az általános életkilátások. A nők helyzetének országonkénti végső sorrendjét ezek a mutatók alakítják.

A világ lakosságának mintegy 90 százalékát lefedő, 115 vizsgált ország listájában szerepelnek a jelenlegi és csatlakozni kívánó Európai Uniós országok, 20 állam a latin-amerikai és karibi-térségből, több mint 20 ország a Szaharától délre eső országokból, illetve 10 ország az arab világból.
A jelentés szerint némiképp meglepő eredmények is születtek: Fülöp-szigetek hatodik helyezésével az egyetlen ázsiai ország az első tízben, míg az afrikai országok legjobbika a Dél-afrikai Köztársaság (18.) lett. Az újonnan csatlakozott lettek (19.) és litvánok (21.) az EU-országok közül ugyan élmezőnyében végeztek, de Spanyolországban (11.) és Hollandiában (15.) még mindig jobb a helyezet a férfiak és nők esélyegyenlősége terén.

A lista legrosszabban szerepelt uniós országai fej-fej mellett Görögország (69.), Franciaország (70.), Málta (71.) és Olaszország (77.), de az Egyesült Államok sem lehet büszke 22. helyezésével. Az összesített eredmények alapján Magyarország körülbelül a középmezőnyben helyezkedik el a maga 55. helyével a WEF listáján, Oroszország (49.) után, de Kína (63.) és Brazília (67.) előtt. A világ legnépesebb országai közül kerültek ki a sereghajtók: Nigéria a 94., India a 98. lett. A felmérés szerint a nők helyzete az arab világ országai közül Egyiptomban (109.), Szaúd-Arábiában (114.) és Jemenben (115.) a legrosszabb.

Magyarország a középmezőnyben

A tanulmány összesített eredményei szerint Magyarország a férfiak és nők esélyegyenlőségének mértéke az 55. helyre volt elegendő. A vizsgálatban szerepelt négy főbb terület adatait böngészve kiderül, hogy a magyar nők a gazdasági életben való részvételükkel a 48. pozíciót szerezték meg. Az élenjárók között megtalálható Tanzánia (1.) és Moldova (2.), de az USA (3.) és Jamaika (7.) is. A lista utolsó helyét az összesített helyen szintén hátul végzett Szaúd-Arábia (115.) foglalja el.

Az oktatáshoz való hozzáférése tekintetében Magyarország a 49. helyen áll. A lista első helyezését közösen 12 állam (Ausztrália, Belgium, Dánia, Dominikai Köztársaság, Franciaország, Honduras, Írország, Jamaika, Lesoto, Luxemburg, Fülöp-szigetek és Nagy-Britannia) tudhatja magáénak.

Az egészségügyi mutatók és életkilátások alapján a magyar nők a 36. helyre kerültek, holtversenyben a német, cseh, orosz, román, horvát, kazah, litván, észt, bulgár, lengyel társaikkal. Magyarország ebben a tekintetben jobb helyen áll, mint olyan fejlett országok, Kanada (51.), Ausztrália (57.), Norvégia (61.) és Svédország (70.).#page#

A nők politikai életben való arányos részvétel mutatója hozta a legrosszabb helyezést Magyarországnak. A változatlanul tíz százalék körüli parlamenti, illetve miniszteri arány csupán a 82. helyre volt elegendő. Tanzániában a legmagasabb, ugyanitt érték el a nők a férfiak fizetésének legmagasabb arányát (85 százalék), ami még a 64 százalékos világátlagot is messze meghaladja. Hazánkban a nők ugyanazért a munkáért a férfiaknak járó összegnek átlagosan csupán 52 százalékát kapják.

A készítők szerint az országok "Nemi Esélyegyenlőségi Indexének" összehasonlítása kettős célú: egyrészt a viszonyítási pontot adnak a jelenlegi erősségekről és gyengeségekről, illetve hasznos segítője az államok esélyegyenlőségi politikájának.

Alindexek

A problémák feltérképezésére
az Európai Unió által támogatott Think&Act projekt magyar partnere, a Tudományos és Technológiai Alapítvány 2007. május 21-22-én nemzetközi konferenciát szervez "Gender and participation in the light of enlargement"/ "A nők szerepvállalása az EU bővítésének fényében" címmel.

A projekt honlapja www.thinkandact.eu, a konferencia programja a www.tetalap.hu címen elérhető.
A négy fő indexek egyike, a gazdasági életben való részvétel alindexei esetében a munkaerő-piaci részvétel a magyar nők esetében az 59. helyre volt elegendő. Miután a nők Magyarországon a férfiak bérének csupán 52 százalékát kapják meg, az alindex esetén az ország helyezése 95. A jogalkotók, vezető tisztségviselők és menedzserek aránya Magyarországon relatíve magas (52%), így ebben az alindexben a 22. helyet szerezte meg az ország. A szakértő és tudományos dolgozó nők száma 56 százalékkal magasabb a férfiakénál, ebben az alindexben Magyarország az élen jár (1. hely).

Az oktatáshoz való hozzáférés alindexei közül az írni-olvasni tudás 99 százalékos (ez a 43. helyre volt elegendő), az alapfokú iskolákba való felvételi arány esetében Magyarország a 84, középfokú tanulmányok esetében a 74. A felsőfokú tanintézményekben a nők száma 40 százalékkal haladja meg a férfiakét, így Magyarország ezen alindex esetén az első helyen végzett. Az egészségügyi helyzet illetve az általános életkilátások területén a nemek aránya születéskor alindex esetén a 49:51 százalékos arány (nők:férfiak) a 84. helyre volt elegendő. Miután a nők születéskor várható élettartama 11 százalékkal haladja meg a férfiakét, ezen alindex esetén Magyarország az első helyen végzett. A politikai részvétel alindexei esetében a parlamentben ülő női képviselők aránya (11%) a 80. helyezésre volt elég, a vezető női minisztériumi tisztségviselők aránya (13%) okán Magyarország a 62. Az utóbbi 50 magyar vezető közül pedig egy sem volt nő - így számos országgal együtt Magyarország a 41. helyen végzett.

A jelentés készítői

A jelentés szerzői a Világgazdasági Fórumtól, Saadia Zahidi, a Harvard University részéről Ricardo Hausmann professzor és Laura D. Tyson professzor a London Business School-tól. A közel 160 oldalas "The Global Gender Gap Report 2006" teljes terjedelmében hozzáférhető pdf formátumban innen.

Véleményvezér

Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.
Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t

Szlovákiába érdemes menni élelmiszert vásárolni, a mélybe vitték az ÁFA-t 

Lassan bármerre megyünk kisebb árakkal találkozunk, mint itthon.
Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort

Hadházy Ákos megtalálta Orbán Viktort 

Reméljük lesz indiai szelfi is.
Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk

Megvan az új lengyel minimálbér, alulmaradtunk 

Hol van már a Magyarország jobban teljesít szlogen?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo