Megszavazta az Európai Parlament plenáris ülése kedden Strasbourgban Lévai Katalin jelentését a zeneművek több országot érintő terjesztéséről, illetve az internetes hozzáférhetőségről. Az elsöprő többséget hozó voksolást értékelve a képviselő asszony kiemelte annak jelentőségét, hogy a jelentés és a vita alapján a jogszabályt előkészítő Európai Bizottság úgy döntött: az úgynevezett puha szabályozás helyett kötelező érvényű irányelvet alkot a zeneművek online felhasználásáról.
A szerzői jogok közös, határokon átnyúló kezelése a jogszerű online zeneszolgáltatás terén című jelentés szerint a szabályozásnak magas szintű védelmet és egyenlő bánásmódot kell biztosítania a jogosultak, a jogdíjak birtokosai számára. Az EP azt szeretné, ha olyan szabályozás születne, amely választási lehetőséget nyújt a zeneszerzőnek arra nézve, hogy hol kíván élni szerzői jogával. Növekszik a verseny a jogokat nyújtó szervek között is.
Mindez a kisebb nemzetek művészeinek kedvez, akiket a javaslat jobban véd, szabadabb választást biztosít számukra, és ezáltal magasabb jogdíjakhoz juthatnak - mondta el Lévai Katalin. Kiemelte annak fontosságát, hogy az EP a célország - azaz a felhasználás, a letöltés országának - díjai szerint határozná meg a szerzői jogdíjakat.
A javasolt új rendszer - amelynek kidolgozása az EP álláspontját figyelembe véve Európai Bizottságra vár - a jogosultak közötti szolidaritásra és a jogkezelők között megfelelő, igazságos egyensúlyra alapul. Segíti az alkotókészséget és a kulturális sokszínűséget, elkerüli a szerzői jogdíj szintjének leszorítását és hozzájárul, hogy a jogosultaknak fizetendő jogdíjak elérjék a megfelelő szintet. Megőrzi a közös jogkezelők kulturális és szociális szerepét és a jogdíjak kölcsönös beszedésének jelenlegi rendszerét, amelyben a közös jogkezelők járnak el tagjaik nevében. Az előterjesztés segíthet megteremteni a piacnyitás lehetőségét a gyorsan fejődő internetes kereskedelem előtt, ami lehetőséget kínál az eddig kevésbé ismert nemzetek - így a magyar - művészek számára az európai ismertség és hírnév elérésére.
A jelentés szerint a felhasználóknak nem kell 27 EU országból külön-külön megszerezni az egyes engedélyeket (és ugyanoda befizetni a jogdíjakat), hanem mindezeket egy helyen intézhetik el. Ez lehetőséget teremt kis nemzeti - például internetes - cégeknek is az európai piacra jutásban. A jelenlegi rendszerben a jogdíjakat beszedő társaságok a szerzők és egyéb jogosultak, így például kiadók társaságai - a gyakorlatban a jogkezelők nemzeti szinten monopolhelyzetben vannak. A jogosultakat saját országukban a jogkezelők közvetlenül képviselik, unión kívüli országokban pedig választott jogkezelőjük és a többi európai és más országbeli jogkezelők között kétoldalú tárgyalásokon létrejött kölcsönös megállapodásokon keresztül.
Lévai Katalin közleménye szerint "a magyar zene és a magyar előadóművészek egyik legjobb szellemi exportcikkünk, az irányelv elő fogja segíteni jobb érvényesülésüket a nemzetközi porondon".
A teljesítményen alapuló verseny ésszerű, tisztességes szabályozásával megvédi a nemzeti kulturális sokféleséget, a kis nemzetek művészeit és jogkezelőit, érvényesíti a szolidaritás alapértékét, és demokratikus, átlátható, elszámoltatható működés követelményét, érvényesül az egyenlő bánásmód és szolidaritás a művészek és kiadók között.
A mostani javaslattal el lehet kerülni, hogy néhány óriásvállalat és jogkezelő kezében összpontosuljon az összes jog és zenemű, a közlemény szerint "lerombolva a rendszer működőképességét, monopolhelyzetet teremtve és kiszorítva, elsorvadásra ítélve ezzel a kis nemzeti művészeket, jogkezelőket - ezek kulturális és szociális szerepét". Ugyancsak "elkerülhető a jogdíjakra nehezedő nyomás, amely a művészet értékvesztését eredményezte volna, miközben érvényesül az egyenlő bánásmód és szolidaritás a művészek és kiadók között".
Lévai Katalin a jelentés vitájában kiemelte, hogy az Európai Unió össztermékének 5-7 százalékát szerzői jog által védett alkotások adják. Annak, hogy az Európai Bizottság hajlandónak mutatkozik lemondani a puha szabályozásról, precedens jellege is van, mert az EP "jogalkotásra késztette a bizottságot" - mondta még el Lévai Katalin. Leszögezte: ez figyelmeztetés a bizottságnak arra is, hogy fel kell hagynia azzal a gyakorlattal, hogy nem kéri ki, vagy nem veszi figyelembe az EP véleményét.
Lévai Katalin: a puhánál jobb a kötelező
Az Európai Parlament a felhasználás, a letöltés országának díjai szerint határozná meg a szerzői jogdíjakat - döntötték el Strasbourgban.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.