Elérheti a 2900 milliárd forintot a fejlesztésekre fordítható pénz 2006-ban, s ennek a forrásnak mintegy fele származik a központi költségvetésből. Az önkormányzatok gazdálkodásában 1274,5 milliárd forinttal vesz részt a költségvetés, s az ideihez képest a növekedés nagyobb, mint a 2006-ban várható éves infláció. Veres János pénzügyminiszter immáron az Országgyűlés elnökéhez benyújtott jövő évi büdzsé alapján ismertetett néhány fontos adatot a szeptember 30-án tartott országos önkormányzati konferencián. Természetesen a sarokszámok közlése nem okozott meglepetést, a 4 százalékos növekedés, a 2 százalékos éves infláció, a verseny- és a közszférában a 3-4 százalékos jövedelemnövekedés és persze a 4,7 százalék eredményszemléletű államháztartási hiány ismertetésén kívül azonban más aktuálisról - például az euró-bevezetés esetleg változó dátumáról - külön nem beszélt a polgármesterekből álló hallgatóságának. Azt azonban megjegyezte, hogy a helyhatóságok, amennyiben jogosultak uniós forrásokra is valamilyen feladatteljesítés után, ne késlekedjenek a számla október vége előtti benyújtásával. Ezt a PM annak ellenére szorgalmazza, hogy alkalmasint az idei államháztartási hiány tovább nőhet ennek következtében. Négyévenként aktívabb fejlesztéspolitikát folytatnak az önkormányzatok, ekkor egyébiránt jóval nagyobb a hiteligényük is - fejtette ki a pénzügyminiszter, mintegy utalva a házigazda szerepvállalására a helyhatóságok finanszírozásában.
Az OTP Bank Rt. - mint a konferencia szervezője - valóban növekvő arányban vállal szerepet az önkormányzati fejlesztések finanszírozásában. Erre a rendezvényen felszólaló Csányi Sándor elnök-vezérigazgató külön is utalt. Az önkormányzati kölcsönök túlnyomó része a Magyar Fejlesztési Bank Sikeres Magyarországért önkormányzati infrastruktúra fejlesztési programjából származik. A refinanszírozott hiteltípusnál a kamat 6 százalék alatti, s árfolyam-garanciát is vállal az MFB. A 2370 helyhatóság számláját vezető OTP Bank a támogatást élvező hitel egyik új felhasználási formájának bemutatására külön hangsúlyt helyezett, eszerint a Sikeres Magyarországért program keretében eredetileg 60 milliárd forintos keretet a Panel Plusz program megvalósításához 20 milliárddal, majd további 55 milliárd forinttal növelték, összesen 135 milliárd forintra. A többletből 25 milliárd forint - új célként - az egészségügyi intézmények fejlesztését, a kistérségi járóbeteg-ellátás javítását, valamint a mentőállomások létesítését és rekonstrukcióját szolgálja. Maga az OTP Bank teljeskörű szolgáltatást nyújt az uniós támogatásokra pályázó társulások és az önkormányzatok számára. Teheti, hiszen az elmúlt egy év alatt kialakította az uniós támogatások finanszírozását koordináló referensi hálózatát, illetve már javában működik az OTP Hungaro-Projekt Kft., amelynek feladata, hogy tájékoztasson és segítséget nyújtson a pályázatok összeállításához.
A rendezvény egyik előadója, Nagy Sándor államtitkár a Leader pluszt nevű programról szólva azt hangsúlyozta, hogy a négyszeres túlkereslet nem véletlen: a pályázó helyhatóságok lényegében koncepciót nyújtanak be, ugyanakkor a lényeges döntéseket már helyben hozzák meg.