A csütörtöki események tükrében nem meglepő módon a Lázár Jánossal folytatott beszélgetés is az Oroszország által indított háború kérdésével kezdődött. Az egykori minisztert is megrendítették a történtek, de fontosnak látta rögtön nagyobb összefüggésbe is helyezni az eseményeket.
„A Covid után ez egy újabb krízishelyzet a térségünkben, Európában. A háború meg fogja változtatni a kontinens, de akár az egész világ helyzetét is. Súlyos gazdasági következményekkel is számolok, újabb válság jöhet, attól félek.”Leszögezte viszont, hogy „Magyarország és az itt élő emberek biztonsága a legfontosabb”, valamint segíteni kell azokon is, akik országunkba menekülnek majd.
Ennek kapcsán reagált Márki-Zay Péter azon mondataira, hogy Magyarországnak katonákat és fegyvereket kéne küldeni Ukrajnába
Lázár szerint
„ez nagyon veszélyes gondolat. Tisztában kell lennünk az erőnkkel. NATO- és EU-tagként el kell ítélnünk az orosz támadást, de komoly következményekkel járna, ha belesodródnánk a háborúba. Putyin megfenyegetett mindenkit. Felelőtlen lenne katonákat vagy fegyvereket küldeni.”Ennek kapcsán azt is kifejtette, hogy ez a választásokra is hatással lehet.
„Április 3-án vezetőket választunk. Nem mindegy, ki tud higgadtan, nyugodtan dönteni. Minden szót, minden tettet meg kell fontolni. Alkalmatlan az, aki pillanatnyi felindulás alapján, vagy a saját politikai népszerűsége érdekében dönt és katonákat akar küldeni.”A várható pusztító gazdasági hatásokról elmondta, egyetért Biden elnökkel abban, hogy a szabadságnak ára van, amit meg kell fizetni, és nem is lesz olyan ember Európában, akinek az életét gazdasági értelemben ne befolyásolná a háború. A már így is súlyos infláció további növekedése jöhet, az energiaellátás biztonsága is veszélybe került.
„Minden ágazatot és a mezőgazdaságot is hátrányosan fogja a háború érinteni, bele fog remegni mindenki.”Kérdésünkre, hogy számoltak-e a Fideszben ezzel a forgatókönyvvel, és mire számítanak, hogyan befolyásolhatja a választási esélyeket a háború kitörése, a képviselő inkább általánosságokban válaszolt. Elmondta, azzal mindenképpen számoltak, hogy az előttünk álló években nem lesz olyan stabilitás, mint az elmúlt 10-15 évben.
„Covid, infláció, energiaárak, háború, ezek mind kockázatokat jelentenek. Megváltozott a világpolitikai, világgazdasági helyzet.”Azt a választókerületében az emberekkel beszélve is tapasztalja, hogy „aggasztja, foglalkoztatja” az embereket a helyzet, ezért szerinte is biztosan befolyásolni fogja a választási eredményeket a háború, de hogy milyen irányba, azt még nem lehet megmondani.