Mint mondta, a bankok februári mérlegei alapján összesen 7,7 millió hitelszerődést tartottak nyilván, ebből 8 ezer volt vállalati, a többi lakossági. A veszélyhelyzetre tekintettel meghirdetett törlesztési móratóriummal 3600 milliárd forintot tudtak volna megtakarítani az érintettek, ha teljes mértékben igénybe veszik a lehetőséget. A lakossági ügyfelek 40 százaléka azonban a törlesztés folytatását választotta, míg a vállalatok mintegy 50 százaléka nem állította le a fizetést (a nagyvállalatok 70 százaléka döntött így, míg a kisvállalatoknál ez az arány alacsonyabb, 40 százalék).
Ezek alapján az év végéig 2000 milliárd forint maradhat a hiteladósoknál, ami a GDP mintegy 4,5 százaléka - közölte Tállai András, hozzátéve, hogy a moratórium választása az év végéig szól, tehát ha időközben visszavonják a veszélyhelyzetet (amire akár a következő hetekben sor kerülhet), az sem befolyásolja a határidőt, sőt, a későbbiekben is lehet választani a törlesztés felfüggesztését. A cégeknél, a lakosságnál maradó összeg az álláshelyek megőrzését segíti, valamint a fogyasztás bővülését szolgálja - tette hozzá az államtitkár.
Elmondta még, hogy a Magyar Nemzeti Bank által meghirdetett Növekedési Hitelprogram Hajrá konstrukcióban 10 milliárd forintot vettek már igénybe a magyar vállalkozások. Az államtitkár végül kifejezte reményét, hogy a gazdaságvédelmi intézkedéseknek köszönhetően "hazánk a lehető leghamarabb kilábalhat a válságból", és az Európai Unió egyik legnagyobb gazdasági növekedéssel bíró tagállama lehet.
Lecsengőben van a járvány
Müller Cecília, az országos tisztifőorvos, úgy fogalmazott, hogy nagyon kedvező járványügyi adatokról tud beszámolni, szerinte lecsengő szakaszában van a járvány.
Annak kezdete óta 3756-an fertőződtek meg igazoltan a koronavírussal, 58 százalékuk nő, amit arra lehet visszavezetni, hogy a kockázatnak jobban kitett idősebb korosztályban ők vannak többségben. A pozitív mintát mutató, 19 év alattiak száma mindössze 80 fő - jelezte, hogy mekkora eltérések vannak a korosztályok kitettsége között.