Produkciók és helyszínek
Bizonyos, hogy a Müpa és a rendezvények egyéb helyszínei, így például a Zeneakadémia, a Budapest Music Center, a Magyar Állami Operaház, a Magyar Nemzeti Galéria, a Nemzeti Táncszínház vagy a Szépművészeti Múzeum kiemelkedő produkcióknak és együtteseknek adnak otthont áprilisban. Magyarországi bemutatóként látható Eötvös Péter Sleepless című operája, hasonlóképpen a Secret Off_Man a FrenÁk Társulattól, az Ima a Recirqueltől vagy Boban Marković közös produkciója a Székesfehérvári Balett Színházzal. De itt lesz még többek között Branford Marsalis, Ton Koopman és az Amsterdam Baroque Orchestra, valamint a Bathseva Dance Company. A jegyárak átlagosan 4500 és 15 ezer forint között mozognak.
A Bartók Tavasz határokon átívelő, komoly helyszínekhez kötött, nagyszabású programját követi idén tavasszal a már nem állami támogatással megrendezett BTF. A szervezést a Budapest Brand Nonprofit Zrt., a főváros cége bonyolítja, és Gáspár Máté programigazgató lapunknak azt nyilatkozta, hogy az állami rendezvények büdzséjének 10 százaléka áll a rendelkezésükre. Ez az összeg együttesen értendő a Budapesti Tavaszi és Őszi Fesztiválra, amelyeket tehát így összesen 180 millió forintból rendezik meg. A Tavaszi Fesztivál ebből 80 milliót kap, amelyet teljes egészében a Fővárosi Önkormányzat áll. A BTF április 29. és május 15. között zajlik majd, és a pontos programját március közepén jelentik be a szervezők.
A tervek szerint 30 helyszínen 100 eseményt lehet megtekinteni, és az ígéretekhez híven a közterek nagyobb szerepet kapnak idén, mint a kiállító- és koncerttermek. A főváros helyi alkotóközösségekkel és önkormányzatokkal működik együtt, „a város sokszínűségét” ünnepli. Jelentős szerepet fognak kapni az előadók saját történetei a városról, a közösségi műfajok kerülnek előtérbe, és lesznek „élményutak” a látogatóknak. A belépés a programok nagy részén ingyenes lesz, vagy regisztrációhoz kötött, így a budapestiek szabadon örvendezhetnek a város belső tereiben életre hívott kulturális eseményeknek.
Kulturális újraelosztás
A kulturális újraelosztásból tehát a főváros nem profitált, de a két, teljesen különböző programsorozat alapján úgy tűnik, hogy az egyszeri városlakó és látogató sokat kaphat mindkét eseménytől: a nagybetűs kultúrát és a családos, hippi közösségi élményt a saját terekben egymás után.