Kivágják a Mol-t Lengyelországból? Állítólag orosz tőke irányítja a magyar céget

A lengyel szenátus elfogadta azt a törvényjavaslatot, amelynek értelmében a magyar olajtársaság nem tudja megvenni a Lotos 417 benzinkútját, amelyről januárban írtak alá szerződést.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Mol január 12-én jelentette be a Budapesti Értéktőzsde honlapján, hogy 610 millió dollár értékű szerződést írt alá 417 lengyelországi töltőállomás vásárlásáról a Grupa Lotos SA-val és a PKN Orlennel, aminek eredményeként a magyar cég a harmadik helyre léphet elő a lengyel üzemanyag-kiskereskedelmi piacon. Az akkori bejelentés szerint az ügylet a PKN Orlen és a Lotos fúziójának Európai Bizottság általi engedélyezésétől függ. A Lotos azért akarta eladni benzinkútjai egy részét, hogy egyesülhessen a PKN Orlen lengyel üzemanyag- és energiaszolgáltatóval. A fúzió engedélyezését pedig ahhoz a feltételhez kötötte többi között az Európai Bizottság, hogy a monopolhelyzet elkerülése érdekében a Lotosnak el kell adnia töltőállomásainak 80 százalékát, valamint 30 százalékos részesedését is a cég gdanski olajfinomítójában.

Nem kívánják a Mol-t a lengyel szenátorok (Fotó: twitter)

A lengyel szenátus most ebbe az üzleti tervbe tenyerelt bele, nem is akárhogy. A szenátorok elfogadtak az állami vagyonkezelés elveiről egy olyan törvény módosítási tervezetet, amely megakadályozza a PKN Orlen és a Lotos egyesülését. A lengyel Energetyka úgy tudja az a cél, hogy a Lotos egy része ne a Mol-hoz kerüljön. Tomasz Grodzki házelnök az ülés előtt azt mondta, az eredeti elképzelés nem az volt, hogy a nagyrészt orosz tőke által irányított Mol-nak adják el a Lotost, különösen éppen akkor, amikor Oroszország és Ukrajna között háború folyik. Magyarország hozzáállása pedig a konfliktushoz furcsa és érthetetlen. A házelnök reményét fejezte ki, hogy a Szejm elfogadja majd a szenátus javaslatát.

A szenátorok egy része szerint a Lotos finomító részesedésének és benzinkútjai egy részének eladása ellentétes az állam érdekeivel. Ez utóbbiakat a magyar Mol veszi át, amely - mint érveltek - szoros kapcsolatban áll Oroszországgal. A kormány képviselői és a kormánypárti szenátorok ellenkező véleményen voltak. Jan Kanthak az Állami Vagyonkezelő miniszter-helyettese szerint az Orlen és a Lotos egyesülése egy nagy multienergetikai konszern felépítését tenné lehetővé, amely segítené a lengyelországi olajellátás diverzifikálását is.

A szavazáson végül 53 szenátor támogatta a módosítást, 45 pedig nemmel voksolt. A szavazás után az ellenzéki szenátorok hangsúlyozták, hogy sikeresen felfüggesztették a Lotos eladását Magyarországnak és a mögöttük álló oroszoknak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo