Kényszerengedély, mint segítség

A gyógyszerhez való hozzáférés - mint a közegészségügy fontos része - mindenkit megillet, a WTO ezen elvét a legszegényebbek javára működteti.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar szabadalmi törvény is tegye lehetővé azt, hogy a szegény országok a szabadalmasok megkerülésével kaphassanak gyógyszert - egyebek mellett ezt tartalmazza az Országgyűlés elé frissen került törvényjavaslat.
A Kereskedelmi Világszervezetet (WTO) létrehozó Marrakesh-i egyezmény részét képezi a szellemi tulajdonjogok kereskedelméről szóló megállapodás, amelyet a Magyar Parlament 1998-ban hirdetett ki. A szakértők ezt a megállapodást hívják Trips-egyezménynek, amely lehetővé teszi azt, hogy szabadalomra - hatóság vagy bíróság - kényszerengedélyt adjon. Ez azt jelenti, hogy a szabadalom tulajdonosának (jogosultjának) engedélye nélkül lehet gyártani a szabadalom tárgyát, de természetesen ezért díjat kell fizetni.

A WTO 2001-ben úgy döntött, hogy a gyógyszerhez való hozzáférés - mint a közegészségügy fontos része - mindenkit megillet. Két évvel később sikerült a szabadalmi védelmet összhangba hozni a gyógyszerhez való hozzáférési joggal. Múlt év nyarától hatályos az EK rendelet, amely már a részleteket is tartalmazza. Ezeket a szabályokat vezeti át a magyar szabadalmi törvényen, a Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter által a Ház elé terjesztett törvényjavaslat. A legkevésbé fejlett országok meghatározhatják, hogy milyen gyógyszerből, mennyire van szükségük (a kevésbé fejlettség évi 745 dollár alatti egy főre jutó bruttó nemzeti összterméket jelent). Ezek az országok önerőből képtelenek legyártani ezeket a gyógyszereket, így azt importálni kényszerülnek. Az exportőr országban a nemzeti szabályok szerint a szabadalmi kényszerengedélyeket megadó hatóság jár el ezekben az ügyekben. A cél, hogy a szegény országok olcsóbban kapják meg a szükséges gyógyszereket.
Az említett hatóság megkeresi az adott gyógyszerek szabadalmasait, hogy nyilatkozzanak a kényszerengedélyről. Egyéb joguk amúgy sincs, viszont megkapják a gyógyszer árának a 4 százalékát (ez a maximális arány). Az igénylő ország a kért gyógyszereket nem adhatja tovább, és hogy az orvosságok útja követhető legyen, azokat egyedi dobozokba kell csomagolni. A csomagoláson fel kell tüntetni a kényszerengedély tényét, továbbá azt, hogy a gyógyszert mely országban lehet forgalomba hozni.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo