A magyar szabadalmi törvény is tegye lehetővé azt, hogy a szegény országok a szabadalmasok megkerülésével kaphassanak gyógyszert - egyebek mellett ezt tartalmazza az Országgyűlés elé frissen került törvényjavaslat.
A Kereskedelmi Világszervezetet (WTO) létrehozó Marrakesh-i egyezmény részét képezi a szellemi tulajdonjogok kereskedelméről szóló megállapodás, amelyet a Magyar Parlament 1998-ban hirdetett ki. A szakértők ezt a megállapodást hívják Trips-egyezménynek, amely lehetővé teszi azt, hogy szabadalomra - hatóság vagy bíróság - kényszerengedélyt adjon. Ez azt jelenti, hogy a szabadalom tulajdonosának (jogosultjának) engedélye nélkül lehet gyártani a szabadalom tárgyát, de természetesen ezért díjat kell fizetni.
Az említett hatóság megkeresi az adott gyógyszerek szabadalmasait, hogy nyilatkozzanak a kényszerengedélyről. Egyéb joguk amúgy sincs, viszont megkapják a gyógyszer árának a 4 százalékát (ez a maximális arány). Az igénylő ország a kért gyógyszereket nem adhatja tovább, és hogy az orvosságok útja követhető legyen, azokat egyedi dobozokba kell csomagolni. A csomagoláson fel kell tüntetni a kényszerengedély tényét, továbbá azt, hogy a gyógyszert mely országban lehet forgalomba hozni.