A műhelyfoglalkozáson a magyar szakembereken kívül az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselője, valamint bolgár, boszniai, brit, holland, horvát, litván, német és szlovén kollégáik vettek részt. A műhelyfoglalkozás programjában előadások hangzottak el a média önszabályozásával kapcsolatos elemzésekről, kutatásokról, az önszabályozó etikai kódexek, testületek létrehozásához vezető lépésekről, nehézségekről, a hagyományos és az alternatív modellekről, a működéssel kapcsolatos tapasztalatokról és a tanulságokról. A résztvevők között az egyes témákban élénk beszélgetés alakult ki, s számos javaslat is elhangzott - mindezek hasznosíthatóak lesznek a média önszabályozását célzó optimális megoldások kiválasztásában.
A résztvevők megvitatták a magyarországi média-önszabályozás tapasztalatait, valamint a Független Médiaközpont megbízásából kidolgozott önszabályozó etikai kódex tervezetét is. A tervezetet, mint korábban már hírül adtuk, újságírók munkacsoportja - Baka Zoltán, György Bence, Mong Attila, Mucsányi Marianna, Tóth Levente, Vajda Éva, Weyer Balázs - készítette el 2007 májusában. Az önszabályozó etikai kódex általános érvényű, nyilvános és nyitott a csatlakozni kívánó magyarországi média szervezetei előtt. A tervezet összhangban van a magyarországi média jogi szabályozásával, az újságírói felelősség és a szakmai minőség követelményeivel, a nemzetközi szakmai szervezetek tapasztalataival és ajánlásaival. A tervezetre vonatkozó véleményeket és javaslatokat a Független Médiaközpont az alábbi e-mail címre várja a meghosszabbított határidőig, 2007. július 31-ig: [email protected]
Etikai kódex
A nemzetközi műhelyfoglalkozáson elhangzottak is megerősítették, hogy az etikai kódex az első lépés lehet egy olyan országos önszabályozó testület megteremtése felé, amely politikai és gazdasági befolyástól függetlenül őrködik a média szakmai minőségén, etikus és felelős magatartásán. A kódex elfogadásához remélhetőleg csatlakoznak a média kulcsszereplői - újságírói és médiaszervezetek, egyesületek, érdekképviseletek, szakszervezetek, civil szervezetek. Hangsúlyozandó: az országos kódex mellett megmaradnak és együtt élnek más szervezetek által létrehozott etikai kódexek, amelyek egy-egy adott szervezet tagságára, alkalmazottaira vagy ágazatra érvényesek.
Kezdeményezésével a Független Médiaközpont legfontosabb célja az, hogy civil szervezetként - katalizátori szerepben - hozzájáruljon a média és az újságírás önszabályozásához. A Független Médiaközpont szorgalmazza a párbeszédet mindazok között, akik fontosnak tekintik a szakmai minőség, felelősség követelményének tiszteletben tartását a magyarországi médiában. Programjának részeként további egyeztetéseket tart. Az önszabályozó etikai kódex tervezetéről pedig - a beérkező beérkező vélemények, javaslatok alapján - kerekasztal-beszélgetést tart 2007. szeptemberben a Független Médiaközpontban.
Az OSI megvalósít
Az etikai kódex létrehozását és az önszabályozó mechanizmusok kiépítését célzó programját Független Médiaközpont a Délkelet-európai Médiaközpontok Hálózatának (South East European network for Professionalization of Media, SEENPM) tagjaként, a Nyílt Társadalom Intézete Hálózati Médiaprogramjának támogatásával (Open Society Institute Network Media Program) valósítja meg.