Részletes irányelveket tartalmazó dokumentumot bocsátottak ki az európai kereskedési platformok, elszámolóházak (CCP) és központi értéktárak (CSD). Céljuk - áll közleményükben -, hogy a "cross-border" fogalma jelentőségét veszítse az Európai Unión belüli értékpapír-tranzakciók vonatkozásában. Az irányelvek alapul szolgálnak az említett szervezetek közötti új linkek kialakítására, amelyek a Pénzügyi Instrumentumok Piaci Direktíva (MiFID) keretében hatályba lépő rendelkezésekre alapozva, szabad választást biztosítanának a piaci szereplők számára a klíring és elszámolási szolgáltatók között. A hozzáférés és interoperabilitás irányelvek képezik a klíringre és elszámolásra vonatkozó európai uniós viselkedési kódex egyik legfőbb vállalását (Code of Conduct) - melyet 2006 novemberében írtak alá a szervezetek .
Az irányelveket az Európai Bizottság 2007. június 28-án kapta meg, a viselkedési kódexben foglalt 2007. június 30-i határidő lejárta előtt. Az irányelvek részletes fogalom-meghatározásokat és alapelveket tartalmaznak, amelyeket megegyezésük szerint a kereskedési platformok, elszámolóházak és központi értéktárak alkalmaznak majd az egymás közötti hozzáférés és interoperabilitás megvalósítása érdekében. Mindemellett az irányelvek gondoskodnak egy közvetítő mechanizmusról is, amely a szervezetek közötti esetleges viták rendezését segíti elő.
Az irányelveket a három fő iparági szövetség - Európai Értéktőzsdék Szövetsége, FESE; CCP Klíringházak Európai Szövetsége, EACH; Európai Központi Értéktárak Szövetsége, ECSDA - közös megbeszélésein, a piaci szereplőkkel és az Európai Bizottsággal való konzultációkon alakították ki. A Budapesti Értéktőzsde a FESE tagjaként, míg a KELER az EACH és az ECSDA tagjaként szerepel a viselkedési kódex, valamint a hozzáférés és interoperabilitás irányelveinek aláírói között.
Judith Hardt, a FESE főtitkára szerint "az irányelvek felerősítik és teljessé teszik a Pénzügyi Instrumentumok Piaci Direktíva (MiFID) implementációját, és remélhetőleg az európai értékpapírpiacok hatékony integrációjához vezetnek. Természetesen ennek előfeltétele a megmaradt jogi, pénzügyi és szabályozási korlátok megszüntetése." Ann Flodström, az EACH elnöke elmondta, hogy "a CCP-k közötti interoperabilitás alapelveit most először fogalmazták meg és fogadták el. Ezen irányelvek hivatkozásként szolgálnak majd a tagjaink közt születendő megállapodások során, hogy biztosíthassuk a felhasználók részére a klíringszolgáltató megválasztásának lehetőségét Európa piacain."
Joel Mérere, az ECSDA elnöke úgy nyilatkozott, hogy "ezek az irányelvek fontos mérföldkövet jelentenek az európai értékpapír-elszámolás fejlődésében, és a piaci megközelítés lényegesen hatékonyabb lehet a törvényalkotásnál a gyors és hatékony változás elérésében. Az irányelveknek idővel, a hozzáférésen és interoperabilitáson keresztül, nyitott és áttekinthető módon kell lehetővé tenniük az elszámolási rendszerek közti valódi verseny kialakulását."