Cserna-Szabó András és Darida Benedek különös kötete jelenik meg a napokban Jaj a legyőzötteknek, avagy süssünk-főzzünk másnaposan címmel, A macskajaj regénye 52 recepttel alcímmel, s Ajándék hányószacskóval! al-alcímmel az Alexandra Kiadó gondozásában.
A könyv ajánlásában szerepel, hogy az iskolában megtanuljuk, hogy a versek, eposzok és regények hősiességről, szerelemről és halálról szólnak. Megszámoljuk a szótagokat, elemezzük a cselekményt, dicsérjük az alkotó míves nyelvezetét. De soha, egyetlen tankönyv sem említi, hogy az egész világirodalom, tokkal-vonóval felfogható egy gigantikus lakomaként is, ahol tengernyi alkoholt fogyasztanak el a résztvevők. Hiszen hogyan indul az európai filozófia? Szókratész és haverjai egy rettentő buli után, pocsolyamásnaposan a szerelemről elmélkednek - közben persze újra berúgnak.A szerzőpáros könyve pedig visszavonhatatlanul bebizonyítja: ez a buli azóta is tart, csak a szereplők és a piák cserélődnek. A borral, a mámorral, az eksztázissal már sokan foglalkoztak, de a legkomolyabb gondolkodók is restek voltak ahhoz, hogy mulatozás közben benézzenek az asztal alá, ahol bizony mocskot, üzekedő párokat és görnyedve okádó iszákosokat találunk. Szerzőink magukat sem kímélve hatoltak be a felfedezetlen területre, és megírták a másnaposság regényes kézikönyvét, egyúttal megalkották a katzenjammerológia tudományát is.
Harminchárom írásban ismertetik a legnagyobb piás művészeket és halhatatlan alkotásaikat, amitől az a szörnyű gyanú ébred bennünk, hogy a remekművek döntő többségét semmirekellő szeszkazánok alkották, macskajajosan fetrengve. Teszik mindezt alapos tárgyi tudással, lelkesedéssel és - a remekművekhez hasonlóan - megfelelő szótagszámmal, remek cselekménnyel, míves nyelvezettel. Miközben végigdülöngélünk a világ- és a hazai művészet vigalmi negyedén, 52 receptet is kapunk ajándékba, hogy minden héten hatékonyan vehessük fel a küzdelmet a katzenjammer ellen. Ám ha az előző napi alkoholmennyiség miatt gyomrunk még a legütősebb ellenszertől sem nyugodna meg - nyugodtan használhatjuk a könyvhöz mellékelt "egészségügyi tasakot", vagyis a magyar "tacsizacsit".