Ha az elnök nem mond le, akkor jöhet a palota ostroma?

Hoszni Mubarak egyiptomi elnök a várakozásokkal ellentétben nem jelentette be csütörtök éjjel, amit a Tahrir téren összegyűlt több százezres tömeg nagy csalódással fogadott. Péntek reggel több ezren gyűltek össze az elnöki palotánál, ahol a pénteki imát követően nagygyűlést tartanak, hogy követeljék az államfő távozását. Van rá esély, hogy a palotát is megrohamozzák.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elnöki rezidenciát, amelyet minden oldalról szögesdrót vesz körül, a köztársasági gárda elitalakulata védi. Ezzel egy időben tízezer ember gyülekezett az egyiptomi állami televízió épületénél, a tömeges tiltakozások újabb helyszínénél. Az al-Arabíja hírtelevízió közölte, hogy az egyiptomi hadsereg legfelső tanácsa hamarosan "fontos közleményt" ad ki. Részletekkel nem szolgált a tévéállomás.

Mubarak csütörtök este a nagy várakozásokkal felfűtött tüntető tömegeknek nagy csalódást okoztt, amikor azt jelentette be, hogy "alkotmányos lépésekkel átruházza államfői hatalmát Omar Szuleimán alelnökre", és nem távozik az országból. Közölte, hogy hat módosítást kér az alkotmányon, hogy a tüntetők összes követelését kielégítse. A rendkívüli állapotot akkor fogja eltörölni, ha adottak ehhez a biztonsági körülmények. Megígérte, hogy megbüntetik az erőszakért felelős személyeket, és részvétéről biztosította az áldozatok családtagjait. A beszédét a Tahrír téren hallgató tömeg az elégedetlensége jeléül a cipőit rázta, ami nagy sértésnek számít az arab világban.

 

 

Barack Obama amerikai elnök a beszéd után nyíltan és élesen kérdőjelezte meg, hogy a Hoszni Mubarak egyiptomi államfő hatalmi jogköreinek az alelnökére történő átruházása elégséges reformokat jelentene a lázongó arab országnak. Obama Washingtonban közzétett, kemény hangvételű közleményében úgy fogalmazott: "az egyiptomi népnek azt mondták, hatalmi átmenetről van szó, de egyelőre nem egyértelmű, hogy ez az átmenet azonnali, érdemi és elégséges" lenne. "Túl sok egyiptomiban maradt meg a kétely afelől, hogy a (kairói) kormánynak komolyan szándékában áll a demokráciába történő igazi átmenet (végrehajtása). A kormány felelőssége, hogy világosan beszéljen az egyiptomi népnek és az egész világnak" - hangsúlyozta Obama.

Mubarak azon megjegyzésével kapcsolatban, hogy nem enged "külföldi diktátumoknak", Obama leszögezte: az Egyesült Államok a válság kezdete óta azon az állásponton van, hogy Egyiptom sorsát az egyiptomi nép fogja meghatározni. Washington kiáll azonban bizonyos alapelvek, így az egyiptomiak egyetemes jogainak szavatolása mellett, s úgy véli, "ennek az átmenetnek már az elején visszafordíthatatlan politikai változásokkal kell járnia, és látszania kell, hogy az ország tárgyalásos úton jut el a demokráciába" - tette hozzá.

 Egyiptomban január 25-én robbantak ki példátlan tüntetések az országot közel harminc éve kormányzó Mubarak hatalmának megdöntésére.

 

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo