A sajátos megoldás az új, géntechnikai módszerekkel előállított s így rendkívül drága gyógyszerekre vonatkozik. Adott esetben a Novartis készítményéről van szó, amelyet más gyógymódra már nem reagáló vérrák-betegek kaphatnak. Szervezetükből nyert immunsejteket a laboratóriumban úgy módosítanak, hogy azok visszajuttatva megtámadják a rákos sejteket. Az egyénre szabott terápia 320.000 euróba kerül.
Az egyik, a középosztályt kiszolgáló biztosítókat képviselő tömörülés megállapodott a Novartis-szal: amennyiben a kezelés nem hozza a kívánt eredményt és a páciens bizonyos időszakon belül meghal, a gyártó az ár egy részét visszafizeti.
A megállapodás kísérleti jellegű, nyitott kérdésekkel, például arról: meddig kell élnie betegnek a kezelés után?... Egyre több, a génterápián alapuló kezelést ajánlanak a gyártók. Azokat egyelőre kevés betegen próbálták ki, így nincsenek megbízható adatok eredményességükről.
Ugyanakkor az árak, éppen a bevezetés évében a legmagasabbak, amikor még nincsenek megállapodások a biztosítókkal, majd az árak fokozatosan csökkennek. Ezt a különbséget egyenlítenék ki megállapodások, amelyek a terápia hatásosságától tennék függővé az árat.
Szakértők egyébként már évek óta javasolják, hogy legyenek az ár-megállapodások visszamenő jellegűek. Ebben az esetben nem lenne szükség arra, hogy a gyártók az első évben horror árakat kérjenek az újdonságokért.
(Forrás: Der Spiegel)