Felügyeleti eljárás az újonnan csatlakozók ellen

A tíz újonnan csatlakozott tagállam közül hat ellen kezdeményezett felügyeleti eljárást az Európai Bizottság. Az ok, hogy a hatoknál az államháztartásai hiány mértéke jelentősen meghaladja az előírt, a GDP 3 százalékára rúgó mértéket. A BBC azonban arról is szólt, hogy az EB-nek szankcionálási joga nincsen.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Még alig telt el két hét az Unió bővítése óta, az új tagállamoknak máris szembe kell nézniük az első felügyeleti eljárással. Az Európai Bizottság ugyanis vizsgálatot kezdeményezett a tizek közül hat állam ellen. Az ok, hogy túl sokra rúg az államháztartás GDP-hez viszonyított mértéke. Az elfogadott mutatószám egyébként három százalék. Hazánk mellett Ciprus, Málta Csehország, Lengyelország és Szlovákia részesült figyelmeztetésben. A BBC azonban arról is szólt, hogy a bizottságnak konkrét szankcionálási jogköre nincsen. Egyébként várhatóan a közeljövőben egyik új tagállam sem számíthat büntetésre, hiszen több éves alkalmazkodási időt kaptak a változtatásra.



Tavaly Magyarországon egyébként 5,9 százalékos volt a költségvetési hiány bruttó hazai össztermékhez viszonyított aránya. Az idénre előre jelzett 4,6 százalékos mutatószámmal, szemben érdemi javulás nem következett be. Mindez azt is jelenti, hogy hazánk Csehország után a második legrosszabb helyzetben van a tizek közül. Az uniós biztosok szerint ráadásul az államadósság összetétele is kedvezőtlen hazánkban. A huszonötök körében ugyanis Magyarországon a legnagyobb a nemzeti össztermék arányában számított eladósodottság.



Az államadósság mértéke alig egy százalékkal marad alatta az EU-ban megszabott hatvan százalékos maximumnak. Ugyanakkor Draskovics Tibor pénzügyminiszter arról is szólt a minap, hogy az úgynevezett stabilitási paktumban meghatározott küszöbértéket (ez lenne a GDP három százaléka) rugalmasabban kellene kezelni. Ugyanakkor ezeket a szabályozókat mindenkire kötelező érvényűen kellene alkalmazni. A BBC szerint ez összefüggésben lehett azzal, hogy a két legnagyobb európai gazdaság, a német és a francia figyelmen kívül hagyja a mostani szabályozókat.



Az OECD féléves jelentés arra is rámutat, hogy a magas államháztartási hiány miatt 2009-2010-re tolódhat az euró bevezetése. Ismert, hogy az elmúlt időszakban több évszám is napvilágot látott, mint az átállás dátuma. A kormány egyébként jövő heti ülésén vitatja meg a bevezetés új, lehetséges dátumát. Az OECD tanulmányában erre az évre 5,2 százalékos, míg 2005-re 4,6 százalékos államháztartási hiányt jósol.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo