Ezt most nagyon benézte Orbán Viktor

A magyar kormányfő úgy igyekszik eladni Donald Trumpot a magyar közvéleménynek, mint a világ megmentőjét, aki a jövő egyetlen lehetséges békegalambja. A madárka azonban igazán harcos jószágnak tűnik, olyannyira, hogy akár egy újabb világháborúig vezetheti az emberiséget. A kereskedelmi világháborút már elindította.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Donald Trump száz százalékra ígérte meg népének, hogy elfoglalja Grönlandot. Az indoklással sem bíbelődött sokat, amerikai nemzetbiztonsági érdek és pont. Az USA elnöke mindeközben a tűzzel játszik, hiszen Grönland annektálása visszavonhatatlan precedenst teremtene Kína számára Tajvan elfoglalására. Peking ezzel kapcsolatos szándékait nem is nagyon takargatja, április elsején bejelentették, hadgyakorlatot kezdenek Tajvan körül, amely „szigorú figyelmeztetésként és elrettentésként szolgál a tajvani függetlenséget támogatókkal szemben”. A tajvani védelmi minisztérium pedig közleményben tudatta: a kínai Santung repülőgép-hordozó egység hétfőn belépett a védelmi területére, erre válaszul katonai repülőgépeket és hajókat küldött ki, és aktiválta szárazföldi rakétarendszereit. És hipp-hopp már közel is kerültünk egy világháborúhoz, hiszen Tajvan megtámadására nyilvánvalóan reagálni fog az USA hadserege. Ugyanezen a napon Szergej Lavrov külügyminiszter bejelentette, orosz-kínai csúcstalálkozó lesz májusban, ami a béke valódi barátainak nem túl pozitív üzenet ebben a helyzetben. Kína ugyanis az ukrán-orosz háború kapcsán igencsak közel került Moszkvához, vagyis egy Tajvan körüli katonai konfliktus esetén jelen pillanatban nem kérdés kinek az oldalára áll Putyin.

Most akkor merre tovább?
Most akkor merre tovább?
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Donald Trump akarnoksága azért is veszélyes, mert Kínának jóval több joga van Tajvanhoz, mint az USA-nak Grönlandhoz. Nota bene a magyar kormány is elismeri az „egy Kína” elvét. Ez azt jelenti, hogy Kína név alatt egyetlen ország létezik, ez pedig a Kínai Népköztársaság, és Tajvan ennek része. Ezt az elvet alkalmazza a pekingi vezetés, valamint a velük diplomáciai kapcsolatot fenntartó államok túlnyomó többsége, vagyis Grönland esetleges amerikai elfoglalását követően nincs indok, miért ne tehetné meg ugyanezt Tajvannal Peking.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo