Kiadó lakások: ennyit ér egy félszoba

A felsőoktatási tanév kezdetét megelőző nyári albérletszezonban és a lakásvásárlásoknál is népszerűek a kis alapterületű 20-35 négyzetméteres garzonlakások. Ezek egy része 1 szobából áll, de vannak, amelyek hálófülkét vagy egy félszobát is tartalmaznak. Az ingatlan.com több mint 4 ezer magánszemély által feladott hirdetés adatai alapján készült elemzésében azt vizsgálta, hogy a budapesti garzonlakások eladásnál vagy kiadásánál mennyit számít egy extra szoba vagy érdemes-e kialakítani a magasabb eladási ár vagy bérleti díj érdekében.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

35-ről 30 négyzetméterre csökkent a határ

Fontos tisztázni, hogy egy teljes értékű szoba legalább 12 négyzetméteres és félszobának minősülnek a 12 négyzetméternél kisebb lakóhelyiségek. „A kereslet és a kínálat érdekesen alakul a legkisebb kategóriában attól függően, hogy van-e az 1 szobán túl egy plusz félszoba vagy hálófülke” - mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Az eladó budapesti garzonoknál a 30 négyzetméter a vízválasztó: az ennél nagyobb másfél szobás lakások iránti kereslet jóval nagyobb, mint a kisebbeknél. A 30 négyzetméternél nagyobb garzonoknál érdemes megfontolni egy félszoba vagy hálófülke kialakítását egy 100-300 ezer forintos beruházással, mert népszerűbb lesz a piacon az adott lakás. „Egy éve még 35 négyzetméter volt a lélektani határ. Azóta a kereslet az olcsóbb ingatlanok irányába tolódott el, ezért már a kisebb alapterületű garzonokhoz is igénylik a vevők az extra helyiséget” - fogalmazott Balogh László.

Kép: SXC

Félszoba, mint extra

Az ingatlan.com elemzése szerint májusban a 30-35 négyzetméteres garzonlakásoknál az 1 szobások átlagos négyzetméterára 491 ezer forint volt, míg a másfél szobásokat 542 ezer forintért hirdették, ami 10 százalékos többletet jelent. Emiatt akár másfél millió forinttal is többet egy másfél szobás garzon az egyszobásoknál. A 20-30 négyzetmétereseknél is 1-4 százalékkal drágábbak a plusz hálófülkés vagy félszobás lakások. Balogh László hozzátette: az alapterülettől függetlenül fontos, hogy a kínálati árakat és a keresletet nagyban befolyásolhatja a lakás elhelyezkedése, állapota is.

A bérleti díj is magasabb lehet

Az albérletpiacon is jól jön az extra helyiség az ingatlan.com adatai alapján. A kínálati piacon a másfél szobás lakások átlagos havi bérleti díja 105-110 ezer forint, szemben az 1 szobások 89-95 ezres átlagával. Ezért a kiadó garzonlakásban akár gipszkartonos megoldással egy félszobát vagy hálófülkét érdemes lehet kialakítani a magasabb bérleti díj miatt.

Balogh László szerint összességében elmondható, hogy az eladásra szánt garzonoknál a 30-35 négyzetmétereseknél érdemes leginkább egy extra félszobát vagy hálófülkét kialakítani, a kiadó lakásoknál pedig szinte minden garzon esetében visszahozza az árát a beruházás.

Az első és a nyolcadik kerület is a legjobbak között
Tavalyhoz hasonlóan idén is az I. és V. kerületben a legjobb lakni, de élmezőnyben van továbbra is a VI., II., és XII. is a fővárosban. A vidéki nagyvárosoknál változás történt 2016-hoz képest, idén Veszprémben, Szekszárdon és Egerben a legkellemesebb lakni – derült ki az Otthon Centrum másodszorra publikált „életminőség-indikátora” alapján. Ha ezt a mutatót összevetjük a lakásárakkal, akkor nem meglepő módon hasonló rangsort kapunk: a főváros belső kerületeinek a lakásárai a legmagasabbak az országban.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo