Energiavárosok olajországoktól?

Adatbanknak, pénzügyi szolgáltató központnak, nemzetközi energiatőzsdének és tudományos-technológiai parknak kíván helyet biztosítani az energiaváros.

Aberdeen és Glasgow heves küzdelmet vívott egymással az új Energiatechnológiai Intézet székhelyének elnyeréséért - számol be színes tudósításban a történtekről az Energiainfó honlapja.  Aberdeen, mivel a második helyen végzett, be kell érnie egy leendő összekötő irodával, minthogy Glasgow lett a befutó az egymilliárd font sterling értékű kutató-fejlesztő központ telephelyére.

Ki gondolta volna néhány éve, hogy öldöklő küzdelem tárgyát képezi majd a széndioxid-kibocsátás minimalizálásával történő áramtermelés tudományos vizsgálata? Szép summa a K+F-re, gondolhatjuk irigykedve. Mindez azonban csak afféle bemelegítés, hiszen az igazi energiavárosok másutt vannak. Pontosabban másutt vannak a tervasztalon, illetve az előkészítés stádiumában. Ezek viszont önálló, eredeti energiavárosoknak ígérkeznek.

A 2000-es évek eleje óta tartó olajáremelkedés ismeretében nem meglepő, hogy közel-keleti tőke áll az ötlet mögött - szögezi le az Energiainfó. A Gulf Finance House befektetési bank már számos, milliárd dolláros ingatlanfejlesztés lebonyolítását maga mögött tudva jelentette be tavaly tavasszal az Energy City Qatar projektet. Az elgondolás mögött bizonyos fokig a lemaradás behozása is munkált, hiszen a világ legnagyobb szénhidrogén termelő vidéke eleddig nem büszkélkedhet olyan energetikai üzleti központokkal, mint Houston, Calgary, Singapore vagy Stavanger. A 2,6 milliárd dollárnyi beruházás célja tehát elsőosztályú üzleti és lakókörnyezet az energiaipar igényei szerint kialakítva. A Dohától északra, Lusailban - nem messze a katari petrolkémiai létesítményektől - megálmodott központ a XXI. század követelményei szerint a Microsoft és a Cisco legmodernebb IT-megoldásaira támaszkodó logisztikai, kereskedelem-technikai hátteret kínál majd.

#page#
A katari komplexum megvalósítása persze jó néhány évig eltart majd, de a befektetők még tavaly ősszel meghirdették a második energiaváros programját is. A kiszemelt helyszín India, ahol Mumbai nemzetközi repülőtere szomszédságában terveznek 250 hektáron újabb központot.
Ám ha lúd, legyen kövér, a Gulf Finance House és a Gulf Energy a minap már a harmadik projektet jelentette be, ezúttal Kínában. Az ötmilliárd dolláros beruházást Peking közelében, a Yanjiao gazdasági és technológiai fejlesztési zónában tervezik - utal a helyszínre az Energiainfó honlapja. A 13,4 négyzetkilométeres városka - társaihoz hasonlóan - energia adatbanknak, monitor központnak, pénzügyi szolgáltató központnak, nemzetközi energiatőzsdének és tudományos-technológiai parknak kíván helyet biztosítani oktatási intézmények mellett. Ezen kívül a lakónegyedben apartmanok, bevásárlóközpontok, egészségügyi létesítmények és sportpályák, valamint kiállítótermek várják majd a lakókat/bérlőket. Az arab befektetők távlati optimizmusukat Kína robusztus fejlődése mellett arra a számításra alapozzák, amely szerint a 2020-ra több mint 7 millió hordóra felhízó napi olajszükséglet felét a Közel-Keletről szerzik be a kínaiak.


Véleményvezér

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz 

A pénzelosztás mintha részrehajló lenne, nem kicsit.
Már Bulgária is faképnél hagyott minket

Már Bulgária is faképnél hagyott minket 

Dobhatják a levát a bolgárok.
Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.
Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál 

Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.
A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral 

Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo