Élettárs, feleség - mindegy nekünk...

A GfK Hungária legutóbbi felmérésének fókuszában a családról, illetve a házasság intézményéről alkotott vélekedések feltérképezése állt. A mintegy ezer felnőtt válaszadó többsége nem osztja azt a véleményt, miszerint a házasság elavult, de ötből három megkérdezett nem lát lényegi különbséget a házasság és az élettársi kapcsolat között. Az azonos neműek házasságát minden negyedik válaszadó támogatja, örökbefogadáshoz való jogukat azonban a többség nem tartja elfogadhatónak. Az abortusz lehetőségével tízből közel nyolcan egyetértenek.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A GfK Hungária Piackutató Intézet egyik legújabb kutatása során ezer 15 éves és idősebb állampolgárt kérdezett meg a házasság intézményéről és a családról alkotott nézeteiről.

Házasság helyett

A megkérdezettek válaszainak elemzéséből kiderül, hogy a házasság előtti együttélést életkor szerint a 20-29 éves fiatalok (56 százalékuk teljesen egyetért vele), az egyes foglalkozási csoportokat tekintve pedig a gyesen, gyeden lévők (44 százalék) támogatják leginkább. A válaszadók családi állapotát figyelembe véve az látszik, hogy a házasok alacsonyabb arányban értenek teljesen egyet a házasság előtti együttélés intézményével: körükben mindössze minden ötödik válaszadó vélekedett úgy, hogy a házasság előtt nagyon fontos együtt élni, míg a teljes népességben ugyanez az arány 31 százalék.

"Az élettársi kapcsolat semmiben nem különbözik a házasság intézményétől" állítással ötből három megkérdezett ért egyet. Nem meglepő módon az élettársi kapcsolatban élők (71 százalék) adtak hangot leginkább egyetértésüknek. Az elváltak is 70 százalékban támogatják az élettársi kapcsolat intézményét, a házasoknak viszont csak a fele gondolja úgy, hogy az együttélés e kétféle módja között semmiféle különbség nincsen.

Azzal az erőteljesebb megfogalmazással, miszerint "a házasság egy elavult intézmény", a felnőtt magyar lakosság 73 százaléka nem ért egyet - az állítás igazságát elutasítók aránya a vallásosak körében ennél is magasabb, 84 százalék. A 20-29 éves fiatalok, az egyedülállók és az elváltak körülbelül egyharmada ért egyet az állítással, nem meglepő módon az élettársi kapcsolatban élők még ennél is nagyobb arányban (42 százalék).

Szex, melegházasság, abortusz

A házasság előtti szexuális életet tízből nyolc megkérdezett elfogadhatónak tartja. Az idősebbek és a vallásosak a legkonzervatívabbak a kérdésben, hiszen míg a teljes népesség 17 százaléka ítéli el a házasság előtti szexuális életet, addig a 60 év felettiek és a vallásosak 34 százaléka gondolkodik így. A családi állapotukat tekintve élettársi kapcsolatban élők támogatják legnagyobb mértékben a házasság előtti szexuális életet (93 százalék).

Az azonos neműek házasságát minden negyedik megkérdezett támogatja. Főleg a 20-39 éves korosztály tagjai gondolják úgy, hogy házasságot kötni ugyanannyi joga van két azonos neműnek, mint egy férfinak és egy nőnek. Jellemzően a magasabb iskolai végzettséggel rendelkező válaszadók megengedőbbek a kérdésben.

Az azonos neműek örökbefogadáshoz való jogát a megkérdezettek 77 százaléka nem támogatja. Legmegengedőbbek a 20-29 évesek és legelutasítóbbak az 50 évnél idősebbek.

Joga van a döntéshez

Az abortusszal kapcsolatban arra a kérdésre, hogy "joga van eldönteni az embernek, hogy megtartja-e vagy elveteti-e gyermekét" a 15 évnél idősebb lakosság 77 százaléka válaszolt igennel. Ebben az esetben is megfigyelhető, hogy a magasabb iskolázottsági szinttel párhuzamosan nő azok aránya, akik inkább egyetértenek a fent említett állítással. A vallásos válaszadók közül minden harmadik elítéli az abortuszt, míg a teljes népesség csupán 18 százaléka gondolkodik ugyanígy. Ha azzal az állítással kapcsolatban kell véleményt nyilvánítani, miszerint "elítélem az abortuszt, szerintem be kellene tiltani", akkor a vallásos válaszadók 42 százaléka ért egyet, míg a teljes népességben ez az arány22 százalék.

"A karrierem előbbre való mint a család" állítással a magyarok 10 százaléka ért egyet, ezen belül is inkább a férfiak (14 százalék), míg a nőknek csak 8 százaléka osztja e véleményt. A legfiatalabbak, 15-29 évesek körében a legelfogadottabb e nézet: a jellemzően iskolás korú 15-19 évesek egynegyede, a felsőoktatásban tanuló, vagy pályakezdő 20-29 évesek 17 százaléka ért egyet azzal az állítással, hogy a karrier fontosabb mint a család. Érthető módon a gyesen lévő anyukák utasítják el leghatározottabban az állítást: 99 százalékuk nem ért vele egyet. A házasságban élők is határozottan a család mellett álltak ki és csupán 3 százalékuk vallotta be, hogy fontosabb számára a karrier mint a család.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo