Hongkongban a Covid járvány előtt is szigorú higiéniai szabályok működtek egyszerűen a nagy népsűrűség miatt. Budapest területének kétszeresén él 7,5 millió ember, ami egészségügyi szempontból nagy fegyelmező erő. A felhőkarcolókban például már a pandémiát megelőzően is 3 óránként fertőtlenítették a lift gombokat, az ajtó kilincseket és azokat az eszközöket, amelyeket sok ember megérint. Általános szokás volt, ha valaki hazaért, akkor azonnal megmosakodott, átöltözött és kimosta, fertőtlenítette ruháit. Így nem is volt eddig különösebb gond a metropoliszban. Most azonban az ötödik hullám, teljesen érthetetlen okokból lecsapott a városállamra. Szakmai bizonyíték nincs mi történhetett, mindössze azt valószínűsítik, hogy az omikron kiváló fertőzőképessége okozza a bajt.
A helyszíni beszámolók szerint a betegeket nem tudják fogadni a kórházak szabad hely hiányában, ezért sátrakban próbálják ellátni őket. Az ellátórendszer nyilvánvalóan túlterhelt, nincs elég orvos, ápoló, mentő. A helyzet odáig fajult, hogy a dél-kínai Kuangtung tartomány több városa jelentős pénzjutalmat ajánlott fel azoknak, akik bejelentik a hatóságoknak a kínai határt a szomszédos Hongkong felől illegálisan átlépő személyeket.
A Global Times című kínai lap internetes kiadásában megjelent cikk szerint Csuhaj és Tungkuan városok egyaránt legfeljebb százezer jüan (5 millió forint) jutalmat tűztek ki arra az esetre, ha valaki információval szolgál Hongkongból szárazföldi vagy vízi járművel történő embercsempészetről. Embercsempészek bejelentéséért 30 ezer jüan (másfél millió forint), illegális határátlépők bejelentéséért pedig 10 ezer jüan (fél millió forint) díjazást ajánlottak fel.
A Kuangtungban fekvő Csuhajban kedden már el is fogtak egy tízfős csoportot, melynek tagjai motorcsónakon kísérelték meg elérni a kínai szárazföldet. Az eset bejelentőjét a helyi sajtó jelentése szerint százezer jüannal jutalmazták.
Az akció hátterében az áll, hogy az utóbbi időben a Kína egyes szárazföldi részein felbukkant járványgócok némelyikének kialakulását Hongkongból érkező, illegális határátlépőkhöz vezették vissza. A közép-kínai Hunan tartományban, a kelet-kínai Fucsienben, valamint Sanghajban is azonosítottak olyan koronavírus-fertőzötteket - összesen öt embert -, akikről kiderült, hogy tíz másik emberrel együtt február 15-én csónakon szöktek át Csuhajba Hongkongból. A Sanghajban regisztrált fertőzöttet, aki Hongkongban élő kínai állampolgár volt, letartóztatták a járványelleni intézkedések megsértéséért, és büntetőeljárást indítottak ellene, miután Csuhajból szupergyorsvonaton utazott Sanghajba.
Hongkong és a szárazföldi Kína között a határátkelést azóta korlátozták, hogy Kína 2020 márciusában lényegében lezárta a határait a külvilág felé a koronavírus-járványra tekintettel, jelentősen korlátozva a beutazásokat, és csökkentve a nemzetközi járatok számát. A hongkongi és a szárazföldi kínai hatóságok az utóbbi hónapokban egyeztetéseket folytattak ugyan a határ részleges újranyitására, ám az erre vonatkozó terveket keresztülhúzta a Hongkongot sújtó, legújabb járványhullám - írja az MTI.
A mintegy 7,5 milliós Hongkongban csütörtökön 6116 új Covid-esetet regisztráltak, amely rekordmagas napi adatnak számít a városban. A Peking által a város megsegítésére küldött első, járványügyi szakértőkből álló csoport, valamint nukleinsavas vírustesztek végzésére alkalmas járművek csütörtökön érkeztek Hongkongba.
Azóta, hogy tavaly februárban elindították a tömeges oltási programot, a hongkongiak közül 5,72 millióan vették föl a koronavírus elleni vakcina első dózisát, amely a lakosság több mint 84 százalékát jelenti. A második dózist 5,05 millióan, a harmadikat pedig 1,36 millióan kapták már meg.