Az aktív korú magyar lakosság mindössze 43 százaléka vélekedik úgy, hogy nyugdíjas korában több ideje marad arra, amire szeretné. Az OTP Öngondoskodási Index kutatás eredményei alapján többsége arra számít, hogy legfeljebb ugyanannyi vagy kevesebb ideje marad utazgatásra, barátokkal való találkozásra, illetve unokázásra.
A legtöbben továbbra is több időt szeretnének szánni a barátaikra (47%), kirándulni vagy utazni szeretnének (41%), vagy az unokáikkal szeretnének több időt tölteni (35%). Sokan idő- vagy pénzhiány miatt mégis úgy gondolják, erre nem lesz lehetőségük.
Horpácsi Krisztina az OTP Nyugdíjpénztár főosztályvezetője szerint különösen aggasztó, hogy sokan vélik úgy, a várható pénzhiány miatt nem tudják majd megélni álmaik nyugdíjas korát. „Az OTP Öngondoskodási Indexe szerint a mai aktív korú lakosság 17 százaléka úgy gondolja, hogy még mozizásra, színházba járásra sem lesz elég pénze nyugdíjasként, 36 százalék pedig meg van győződve arról, hogy egy-egy nyaralást sem engedhet majd meg magának. Pedig a nyugdíjas évekért megdolgoztak, ennek az időszaknak a pihenésről, a családdal, unokákkal töltött időről kellene szólnia. Éppen ezért fontos, hogy időben elkezdjünk gondoskodni az időskori anyagi biztonságról, akár kis összegű, de folyamatos megtakarításokkal. Pozitívumként értékeljük, hogy az utóbbi három évben lassan, de folyamatosan emelkedett pénztárunk taglétszáma. Ez azt mutatja, hogy a lakosság egyre nagyobb része ismeri fel, hogy a boldog nyugdíjas évekért nekik is tenniük kell.”
Az Öngondoskodási Index eredményeit elemezve az is kiderült, hogy egy év alatt 37%-ról 42%-ra emelkedett azon aktív keresők aránya, akik már rendelkeznek nyugdíjcélú megtakarítással, vagy terveznek ilyet.
Az OTP Nyugdíjpénztárba az idei év első félévében 6805-an léptek be, és összesen 5,6 milliárd forintnyi egyéni, valamint 2,9 milliárd forintnyi munkáltatói befizetés érkezett.