A World Obesity Federation szerint a dohányzás mellett az elhízás a fő oka a rákos és a szívbetegségek, a cukorbetegség, az agyvérzések világszerte növekvő számának. Az Egyesült Államokban 2014-ben a lakosság egyharmada számított túlsúlyosnak, a szakértők szerint ez az arány 2025-re eléri a 41 százalékot. Nagy-Britanniában ezek az adatok 27, illetve 34 százalék, hasonló mértékű és növekvő a betegesen kövérek száma Egyiptomban, Ausztráliában, Mexikóban is.
A több megbetegedés egyre magasabb kiadásokat is jelent, amelyek fejlődő, de akár már közepesen fejlett országok számára is megoldhatatlan feladatokat jelenthetnek. A szervezet figyelmeztet: 2025-től a világ évente összesen 1.2 trillió dollárt lesz kénytelen a túlsúlyosságból származó betegségek kezelésére fordítani.
A legmagasabbak a költségek az Egyesült Államokban – ahol ismeretesen a legdrágábbak az egészségügyi termékek és szolgáltatások. Ott 2014-ben 325 milliárd dollárt fordítottak túlsúlyos betegek kezelésére, s ez az összeg 2022-re 555 milliárdra emelkedik. Nagy-Britanniában ugyanebben az időszakban 19 milliárd dollárról 31 milliárdra növekszik az elhízottak kezelésének költsége.
A szakemberek felhívják a kormányokat: lépjenek fel erőteljesebben a cukrozott üdítőitalok, az édességek, a zsíros ételek reklámja ellen. Javaslatuk szerint az egészséget súlyosan károsító termékek hirdetését ugyanolyan keményen vissza kellene szorítani, mint ahogy az a dohányáruk esetében történt. (Guardian)