Tegnap délután robbant a bomba. Hamis PCR-teszteket kaptak a Magyar Tenisz Szövetség tagjai.
Ebből még világbotrány is lehet, hiszen alig 3 hete dobták ki a világelső, Novak Djokovicot Ausztráliából, mert nem tudta bizonyítani, hogy az országba történő beutazása előtt olyan pozitív teszteredményt kapott, amely mentesítette a kötelező oltás alól. Az ügy akkora vihart kavart, hogy még diplomáciai konfliktust is okozott Szerbia és Ausztrália között. A teniszező pedig hatalmas összegeket veszített és nem kizárt, hogy három évig vissza sem térhet Ausztráliába. Ez lehetetlenné tenné számára, hogy a világ egyik legrangosabb versenyén, az Australian Openen indulhasson a következő években.
A Magyar Tenisz Szövetség tagjai banális módon buktak le. Egy intézményi rutinellenőrzésen derült ki: a Semmelweis Egyetem (SE) nevében több esetben úgy állítottak ki negatív PCR-leletet a szövetség tagjainak, hogy az adott mintákat az intézmény laborja nem vizsgálta. Az egyetem felfüggesztette annak az orvosnak a munkavégzését, aki a hamis PCR-teszteket kiállította. Az intézmény rektora azonnali hatósági eljárást kezdeményezett és belső vizsgálatot indított. A csalók kilétéről a Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) közleménye többet mond. „A visszaélésekben a szövetség egyes sportolói, edzői és munkavállalói is érintettek.” Nem lesz nehéz kideríteni tehát, hogy pontosan kikről van szó, hiszen akinek van tesztje, de nincs laboreredménye, már meg is bukott. Az MTSZ elnöksége közleményében felszólította a főtitkárát, hogy haladéktalanul folytassa le a szükséges fegyelmi eljárásokat, az elnököt pedig arra, hogy az alapos gyanúra való tekintettel tegye meg a szükséges büntető feljelentést ismeretlen tettes vagy tettesek ellen.
Lázár János 2020 nyara óta a szövetség elnöke. Akkor is egy gigabotrány előzte meg a hatalomváltást. Olyannyira, hogy felmerült a szervezet felszámolása is. A korábbi elnök, a fideszes országgyűlési képviselő Szűcs Lajos vezetésével 3,8 milliárd forint tartozást halmozott fel a szervezet. A Magyar Tenisz Szövetség gazdálkodása és versenyrendezési ügyei finoman szólva is gyanúsak voltak. Ennek következtében már 2018 őszén nyomozást indított a Fővárosi Főügyészség, az EMMI pedig eljárást kezdeményezett a szövetség ellen. Az elnökség tagjai sorra lemondtak. A munkatársakat sem fizették ki. Lázár János szinte megmentőként érkezett. A sportág gyors megtisztítását ígérte, aminek nyomán 2020 augusztusában nyomozók szállták meg a szövetség székházát, mert az új elnök feljelentette a korábbi főtitkárt, Richter Attilát. Ezenkívül is több eljárást kezdeményezett Lázár János. A „megtisztítás” pedig ugyanekkor két és fél milliárd forintjába került az adófizetőknek, mert a kormány ennyi pénzt adott a rendkívüli tartalékkeretéből, mondván a cél a szövetség „működési feltételeinek stabilizálása (konszolidációja) és az általa megvalósítandó szakmai programok, fejlesztések támogatása.” És akkor most láthatjuk, hogyan sikerült két és fél milliárdos pénzügyi, erkölcsi, szakmai konszolidáció. A botrány vége beláthatatlan. Nem kizárt, hogy a Nemzetközi Teniszszövetség is felfigyel az ügyre és akkor ki tudja, mi lesz a vége ennek az újabb szégyenteljes esetnek.