A Magyar Iparszövetség reagált a több mint egy héttel ezelőtt aláírt koalíciós programtervezetre. A legfőbb minősítés, hogy a szövetség elégedett a dokumentummal. Tekintettel arra, hogy az iparszövetség a kkv szektor egyik legreprezentatívabb képviselője, feladatának tekinti a kkv-kat érintő kérdésekben a határozott véleményalkotást, és azt, hogy a programok kivitelezői számára - tapasztalatok alapján megfogalmazott - megoldási javaslatokat tegyen. Ennek alapján bocsátott ki a szervezet helyzetelemzést. Eszerint a hazai kis- és középvállalkozások működési helyzete, versenyképessége kihat a magyar gazdaság teljesítményére, és meghatározó módon befolyásolja a foglalkoztatást.
A kis- és középvállalkozások versenyhelyzete az elmúlt másfél évtizedben és jelenleg is rossz: nominálisan tized annyi jövedelmet termelnek, mint az EU-15 átlaga, mindössze 20-22 százalékuk bank képes (uniós arány 70-85 %), csak néhány százalékuk kapott érzékelhető segítséget a vállalkozásfejlesztési rendszerektől, a mikro-hitel program csak szűk körben nyújt a piacinál olcsóbb forrást.
A fejlődést akadályozó tényezők: a bérek és jövedelmek magas közterhei (a bruttó és nettó jövedelmek adó ollója 5 %-kal magasabb az EU átlagnál), az adminisztrációs kötelezettségek nagysága (EU átlag közel duplája), a piaci környezet gyengeségei, a tisztességtelen verseny jelenléte, az alacsony tőkeellátottság.
A Magyar Iparszövetség e helyzet alapján, kormányzati ciklusokon keresztül folyamatosan szorgalmazta az akadályozó tényezők lebontását és a fejlődés elősegítését.
1. A megállapodásban leírtak egyrészt a gazdasági operatív programban megfogalmazott célokat tartalmazzák, figyelembe kell azonban venni, hogy a GOP forrásainak vélhetően mintegy fele a nagyvállalati szektorhoz, és nem a kkv-khoz kerül (munkahelyteremtő támogatások, innováció, K+F tevékenység támogatás keretei, logisztikai központok, stb.).
2. Egyetértenek, és maximálisan támogatják a vállalkozások fenntartható piaci finanszírozását elősegítő pénzügyi programot, ugyanakkor szükségesnek tartják - a vállalkozói biztonság érdekében - rögzíteni a kiszámítható és stabil árfolyam-politika fontosságát.
3. Üdvözli az iparszövetség a kis- és középvállalkozások üzleti környezetének fejlesztését szolgáló szándékok programba állítását: a pályázati adminisztráció egyszerűsítését, az egyablakos vállalkozói tájékoztatást, a cégközlöny ingyenes elérhetőségét, a hitelező védelmi rendszer informatikai fejlesztését, a deregulációs tervek végrehajtását, az adminisztrációs kötelezettségek csökkentését.#page#
4.Szükségesnek tartják az innovációs készség erősítését, az innovációs fejlesztések elősegítését, a tudás-intenzív iparágak hazai megtelepítésének szándékát, műszaki-technológiai szervezeti színvonal modernizálását.
5.A Magyar Iparszövetség saját erőforrásaival is támogatja az oktatás-képzés-továbbképzés gazdasághoz történő közelítését, a humánerőforrás fejlesztését.
6.A határok nélküli Európában természetszerűleg megnőtt a külpiaci szerepvállalás és érvényesítés fontossága. Kiemelt fontosságúnak ítélik a piacra jutás, a nemzetközivé válás erősítésének szándékát.
7. Javasolják és támogatják a vagyon típusú adók bővítésének szándékát és felvetik a forgalmi típusú bevételek növelésének lehetőségét is, a bérterhek mérséklésének elősegítése érdekében.
8. A luxusadót átgondolatlannak és elkapkodottnak tartották és mérvadó politikusi nyilatkozatokra alapozva, a kivethető értékhatár 50 millió forintra történő leszállításának tervezetét nem minősítik a "luxus" adóztatásának. Ismételten felvetik az idegen országokban lévő hazai tulajdonú ingatlanok, egyéb luxus vagyontárgyak (helikopter, hajó, műtárgyak, festmények, ékszerek) vagyonadózási körbe történő bevonásának lehetőségét.
9. Az általános forgalmi adó módosításának szándékát kiemelten támogatják, mivel a javaslatban az áfa visszaélések visszaszorításának eszközét látják. Ismételten felvetik a forgalmi típusú adó növelésének lehetőségét a bérterhek csökkentése érdekében.
10. A kkv-k adómentes fejlesztési tartalék képzésénél a határok 50 %-ra, illetve 250 millió forintra történő emelését segítő, jó megoldásnak tartják.
11.Támogatják az adóellenőrzés hatékonyságának növelési szándékát, viszont a mulasztási bírság emelését - a ránevelés okán - csak a visszaeső mulasztóknál javasolják alkalmazni.
12.A Magyar Iparszövetség a kis- és középvállalkozások helyzetének javítását hosszú távú és folyamatos feladatnak tartja, ezért egyetért a kormányzat és az érdekképviseletek közötti folyamatos párbeszéd szükségességével, melynek legmegfelelőbb fórumának az Országos Érdekegyeztető Tanácsot tartják.