Az elszalasztott lehetőségek éve, 2004

A korábban elmaradt reformok miatt már a stagnálás is jó eredmény lenne - vélik a Figyelő és a Political Capital politikai és gazdasági országjelentésének készítői az idei gazdasági kilátásokról.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Érdemes volt számolni is, több mint tíz összefüggésben hivatkoztak a Figyelő és a Political Capital politikai és gazdasági országjelentésének - kockázatelemzésének - készítői arra, hogy a kapott eséllyel nem tudtunk élni. És valóban, 2004 valóban az elszalasztott lehetőségek éve volt, hiszen - Martin József Péter Figyelő-főszerkesztő szerint is - az európai uniós tagság kínálta esélyeket éppen úgy nem használtuk ki, mint azt, hogy a nemzetközi piacon az alacsony kamatok voltak a jellemzők, illetve az, hogy ilyen körülmények között lett volna módunk roppant sok likvid pénz felvételére. 

Az üzleti hetilap a magyar gazdaságot általánosan jellemző kockázatok összefoglaló, szintetikus mutatót - 0-100 pont közötti indexet - használ már évek óta, a 2004-es IV. negyedévi kockázatok alapján 50,8 pontot számítottak ki, s azzal kommentálták, hogy a mérték  lényegében megegyezik a 2003. IV. negyedévi 50,3-as értékkel. Az éves átlagos adatokat nézve sem mutatkozik lényeges különbség az elmúlt két év indexe között: a 2003-as 49,1-es mutató tavaly 49,7-re módosult. Számításukkal arra az eredményre jutottunk tehát, hogy a magyar gazdaságot továbbra is közepes kockázat jellemzi. Ugyanakkor ez a közepes nem ok az elégedettségre - éppen az elszalasztott lehetőségek igen nagy "választéka" miatt. Részletezve mindezt a tanulmányt bemutató április 13-i tájékoztatón kifejtették, változatlanul számottevő kockázati tényezőnek minősült, hogy - idézzük Dunorelly Péter, Bartha Attila, Török Zoltán és Krekó Péter elemzését - Magyarország egyensúlyi kockázata 2003 végén vészesen közel állt a "nagyon magas" kockázati értékhez, alapot szolgáltatva bizonyos pánikszerű reakciókhoz, vészforgatókönyvekhez.

A válságot 2004 folyamán ugyan sikerült elkerülni, az egyensúlyi kockázat csökkent, ám a feszültségek a bénító ikerdeficit miatt így is csak nehezen oldódnak. Ezt egészíti ki, hogy egy esztendővel korábban a konjunktúra viszonylag "biztos pontnak" számított: e tényező jelezte a legkevésbé a veszélyeket. Ez a tavalyi év nagy részében így is maradt, sőt 2004 első negyedévében, elsősorban a német gazdaság javulásának és a magyar gazdaságra gyakorolt húzóhatásának köszönhetően a konjunkturális részindex elérte csúcspontját, ám az esztendő végére megtört a 2001 közepétől tartó kedvező trend. A feldolgozóipar veszített lendületéből és nem tudta kihasználni az akkor még mindig viszonylag kedvező külső környezet adta lehetőségeket. A konjunktúra lanyhulásával párhuzamosan megnőttek a munkapiaci kockázatok is. Mindez romló bér-versenyképességben, növekvő munkanélküliségben és stagnáló aktivitásban csapódik le. A költségvetési szférában nyögvenyelősen zajló racionalizálás önmagában kevésnek látszik a negatív trendek megfordításához. A pénzügyi kockázati index értéke tavaly kismértékben javult, nagyrészt a nemzetközi pénzügyi, tőkepiaci folyamatoknak köszönhetően. A világban az alacsony kamatok miatt felhalmozódott likvid pénz a feltörekvő országok tőkepiacaira áramlott. Így válhatott az egyébként ingatag egyensúlyi helyzetben lévő Magyarország is jó befektetési tereppé.

A múlt évre várt pozitív fordulat elmaradt tehát. Pedig a magas globális "kockázatéhség" a pénzügyi piacok figyelmét Magyarország felé fordította, a nemzetközi kereskedelem régen látott ütemben bővült, az EU-csatlakozás pedig mondhatni automatikusan mérsékelhette volna Magyarország kockázatát. Úgy tűnik azonban, hogy a kapott eséllyel az ország egyelőre nem tudott élni, s az ország pillanatnyilag igen messze van attól, hogy felkapaszkodjon az "alacsony" kockázati értékű zónába. A Figyelő és a Political Capital úgy véli, hogy az idén  a konjunkturális kockázatok tovább nőnek, ugyanakkor a világpiacon meglévő likvid pénzmennyiség csökkenése a pénzügyi alindex további javulását is megnehezíti. A munkapiacon a korábban elmaradt reformok miatt már a stagnálás is jó eredmény lenne. A kulcs tehát az egyensúlyi pozíciók rendbetétele - ezt azonban a választások közelsége a magyarországi tapasztalatok szerint felettébb kétségessé teszi.

A választások előtti év a politikai kockázatok indexét szemlélve is tetten érhető. A tanulmányban a többi között az áll, hogy hazánkban továbbra is alacsony a politikai kockázat, bár három pontnyi romlás a megelőző évihez képest tapasztalható. Az értékelés szerint a negatív irányú elmozdulást elsősorban a "menet közben" lezajlott kormányváltás, valamint a jogbiztonság területén tapasztalható hiányosságok okozták. További kockázat-növelő tényezőként értékelték a szakértők, hogy valamelyest növekedett az idegenellenesség mértéke, és hogy az elmaradt reformok több területen is az eleve meglévő problémák felerősödéséhez vezettek. A 2005-ös évben nem várható a politikai kockázat jelentős mértékű csökkenése. Az országgyűlési választások előtt mélyreható reformok elindítására kicsi az esély, amit a politikai ellentétek várható élesedése is alátámaszt.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo