Az amerikai ESTA zűr háttere

Talán már nem sokan emlékeznek, mekkora sikernek könyveltük el, hogy Magyarország 2008. november 17-ével bekerült az Egyesült Államok Vízummentességi Programjába (Visa Waiver Programme, VWP). Ezzel egy olyan 40-es elitklub tagjai lettünk, akiknek különleges előjogot adott a világ legerősebb hatalma. Most pedig az fenyeget, hogy kiraknak minket, mint egy zsák krumplit.

Másrészt illene tudni a magyar Belügyminisztériumban is, hogy az Egyesült Államokban a haza védelme nem pártpolitikai, hanem nemzeti kérdés. Ez ügyben teljesen mindegy, hogy éppen ki az USA elnöke. És ez nemcsak a nagypolitikában van így, hanem a mindennapokban is. Egy példával illusztrálva. Ha kiraknak minket az ESTA rendszerből és újra órákat kell majd vízumért sorban állni a nagykövetségen, mint 2008 előtt, akkor egyetlen ember dönt majd sorsunkról. Az a konzul, akihez kerülünk. Ő pedig fogalmazásában is jelzi, hogy az Egyesült Államokban az egyéni felelősség egy létező intézmény.

Vízumkérelmét elfogadom, és engedélyezem, hogy belépjen az USA területére.

Mindez egyes szám első személyben, hogy mindenki értse, egyszemélyi döntés született. Az USA nem Magyarország, ahol elég, ha Orbán Viktor odatelefonál valahová és még az ellenzéki tisztviselők is haptákba vágják magukat. Az egyéni felelősség körébe tartozó ügyekbe még az amerikai elnök sem szól, szólhat bele, megengedve, ez itt Magyarországon szinte egy teljesen ismeretlen működés, hiszen bizánci típusú rendszerekben élünk évszázadok óta.

Harmadrészt illene ismerni az általános, nemzetközileg elfogadott nemzetbiztonsági protokollt. Magyarországon is úgy történik, ha egy törvényileg védett intézménybe megérkeznek a nemzetbiztonsági szakértők, akkor először a határontúli magyarok listáját kérik. És ha megkérdezik őket, vajon miért, akkor azt a választ kapják, ha Ön lenne a Securitate (a román kommunista diktatúra titkosszolgálata volt) vezetője, akkor Ön kiket küldene hozzánk? Az amerikai nemzetbiztonsági szakemberek is pontosan ismerik ezt a protokollt, ezért sem kezelhetik ugyanúgy a határontúli magyarok beengedését, mint az itt születettekét. Ezt a szabályt pedig magukra nézve is kötelezően alkalmazzák. Náluk egy hadiüzemben csak olyan amerikai állampolgár dolgozhat, aki az USA-ban is született. A titkosszolgálatok ugyanis a világon mindenütt, teljesen logikusan olyan embereket igyekeznek beszervezni, akik a legközelebb állnak a célország kultúrájához.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo