Ki, vagy mi az, aki, vagy ami nyomást gyakorolt és győzött Oroszországban, mivel befolyást akart szerezni magának az orosz villamos energia rendszereket kézben tartó UES igazgatóságánál? Ez az a találós kérdés, amelyre hovatovább minden orosz tudja a választ: a Gazprom. Ezen a véleményen van a The Moscow Times is, melytől a gazpiac.hu hivatkozik a Gazprom "nyomulását" bemutató írásában.
Tény, a két legnagyobb orosz áramtermelő társaság ellenőrzésére törekszik az orosz Gazprom gázipari társaság, s úgy tűnik, sikerrel. Az UES villamosipari csoport közgyűlésén maga alá gyűrte tárgyalópartnereit, akik végül különleges jogot szavaztak neki arra, hogy részvénycserével beszállhasson az állami tulajdonú Hydro-OGK társaságba, amely Európa legnagyobb vízerőműcége. Rajta keresztül ellenőrizheti majd a gázipari társaság az OGK-2 és az OGK-6 erőműveket, amelyek együtt az ország nem nukleáris energiatermelésének több mint 8 százalékát adják.
A részvénycsere után a Gazpromnak 52 százaléka lesz az OGK-6-ban és 55 százaléka az OGK-2-ben, jelentette be az UES vezérigazgatója, Anatolij Csubajsz. A két társaság idei részvényeladásai után a Gazprom hányada körülbelül 42 százalékra nőhet bennük, amit elemzők szerint további részvényvásárlással könnyen emelhet majd ellenőrző mértékűre.
Az ügylet megnehezítheti Csubajsz számára a villamosipari privatizálást, amin már öt éve dolgozik. Lépésenként, alapos előkészítés után akarja eladni a terület egy-egy vállalatát kül- és belföldi magáncégeknek, amelyek egyrészt élénkítenék a versenyt, másrészt hozzájárulnának ahhoz a mintegy 120 milliárd dolláros befektetéshez, amelyre az orosz villamos iparnak szüksége van - olvasható a The Moscow Time-ban.