Az Európai Parlament állásfoglalása szerint az európai légitársaságok által az amerikai hatóságoknak küldendő személyes adatok köréről és védelméről kötendő PNR- (Passanger Name Records - utasnyilvántartási adatállomány) egyezmény szerint az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma (Department of Homeland Security - DHS) a számára átadott adatokat nem az EU-ban elfogadott normák szerint kezeli. Például részletesebben nem szabályozott szükséghelyzetben az adatokat kiadhatja harmadik országnak. (Korábban a minden európai számára kötelező online vízum ötlete borzolta a kedélyeket.)
Bár a megújított PRN-megállapodás 34-ről 19-re csökkenti a kitöltendő adatmezők számát, a képviselők véleménye szerint ez nem a felvett adatok csökkenését, inkább a lekérdezés struktúrájának átkomponálását jelenti, és valójában majd ugyanannyi adatot gyűjtenek össze.
15 évre
Az állásfoglalás helyteleníti, hogy a PNR-adatok megőrzésének idejét 3,5 évről 15 évre növelik, és azt is, hogy ezt a szabályt visszamenőleg alkalmazzák az előző PNR-megállapodások hatálya alatt rögzített adatokra is.
A képviselők aggódnak amiatt is, hogy az érzékeny adatok (azaz a faji vagy etnikai származással, politikai nézetekkel, vallási vagy filozófiai meggyőződéssel, szakszervezeti tagsággal, az egészséggel vagy szexuális beállítottsággal kapcsolatos adatok) elérhetőek lesznek a DHS számára, és a minisztérium ezeket kivételes esetekben fel is használhatja.
A képviselők ragaszkodnak ahhoz, hogy az utasok megfelelő tájékoztatást kapjanak adataik felhasználásáról és jogaikról, különös tekintettel a jogorvoslathoz és a feltartóztatás alapjául szolgáló indokokkal kapcsolatos tájékoztatáshoz való jogukra. A parlament a tájékoztatást a légitársaságok kötelességének tekinti.