A CVVM prágai közvéleménykutató-intézet idei felmérésének csütörtökön nyilvánosságra hozott eredményéből kitűnik, hogy a legnagyobb társadalmi elismerésnek az orvosok, a tudósok és az ápolók örvendenek. A negyedik helyen az egyetemi tanárok, míg az ötödiken az általános iskolás tanítók találhatók.
A felmérés során rendszeresen 26 szakma társadalmi elismerésének a sorrendjét kell a megkérdezetteknek felállítaniuk. Az utolsó öt helyen a következő foglalkozások találhatóak. pap (22.), titkárnő (23.), miniszter (24.), takarító (25.), parlamenti képviselő (26.). A szakmák sorrendje jellemző a csehországi társadalmi helyzetre, közgondolkodásra. Míg az orvosok, tudósok és a tanítók presztízse tartósan nagyon magas, a parlamenti képviselők, miniszterek és a papok elismertsége, megbecsülése szintén tartósan nagyon alacsony.
Például az egyházakat a felmérések szerint a csehek többsége felesleges intézményeknek tartja, elutasítja kárpótlásukat is a volt szocialista rendszer idején elkobzott vagyonukért. A miniszterek és a parlamenti képviselők sem tartoznak a népszerű személyiségek közé, a felmérések azt mutatják, hogy a lakosság nagy része szerint nem a közt szolgálják, hanem elsősorban saját, illetve csoportérdekekkel törődnek.
A felmérés végén évek óta a takarítók helyezkedtek el, akiket most megelőztek a parlamenti képviselők. Szociológusok szerint a cseh lakosság többsége már megunta a politikusok állandó veszekedését, személyeskedését, illetve a következmények nélküli botrányokat és visszaéléseket. Ennek a hangulatnak a következménye, hogy az emberek nagyobb megbecsülésre méltatták takarítóikat, mint politikusaikat.