Törökország 2013-ig be akarja fejezni az előkészületeket az európai uniós csatlakozásra, az ugyanakkor kérdés, hogy az EU mikor lesz képes befogadni Ankarát tagjai közé. Ezt Törökország uniós főtárgyalója mondta Budapesten. "Ötéves menetrendet készítettünk saját magunk számára, ennek megfelelően 2013-ig 35 fejezetre lebontva határoztuk meg a végrehajtandó reformok kapcsán a teendőket" - jelentette ki a török államminiszteri posztot is betöltő Ali Babacan, aki tisztában van azzal, hogy rövid idő alatt nagy teljesítményre van szükség a mielőbbi csatlakozáshoz.
Göncz Kinga hangsúlyozta, hogy Magyarország szívesen megosztja Ankarával a csatlakozási tárgyalásokon szerzett tapasztalatokat, és támogatja Törökországot a csatlakozási tárgyalási folyamatban, de Ankarának teljesítenie kell a tagság érdekében kitűzött követelményeket.
Vámunió, Ciprus
Az Európai Unió külügyminiszterei - a vámunióról szóló ankarai megállapodás kiegészítő jegyzőkönyvében foglaltak nem teljesítése miatt - tavaly decemberben döntöttek úgy, hogy a török csatlakozási tárgyalások nyolc tárgyalási fejezetét befagyasztják (közlekedéspolitika, vámunió, áruk szabad áramlása, letelepedés és szolgáltatásnyújtás szabadsága, pénzügyi szolgáltatások, mezőgazdaság és vidékfejlesztés, halászat, külkapcsolatok). Rögzítették továbbá, hogy egyetlen tárgyalási fejezetet sem zárnak le mindaddig, amíg Törökország nem tesz eleget a kiegészítő jegyzőkönyvben foglaltaknak.
A ciprusi problémakör kapcsán Ali Babacan kérdésre válaszolva arról beszélt, hogy a megoldás benne szerepel Ciprus uniós csatlakozási szerződésében, vagyis az ENSZ, valamint az összes érdekelt fél bevonásával lehet megoldást találni. "Törökország folyamatosan az ügy rendezésén dolgozik, kis lépésekkel azonban nehéz előrehaladni, alapvető változás kellene, valamennyi probléma együttes kezelése" - vélekedett Ali Babacan.