A tizennégy intézkedés célja, hogy a szakképzés jobban alkalmazkodjon a munkaerőpiac igényeihez. A szakmunka, a szakmunkások becsületének visszaszerzését célozza a kormány 14 lépése a százból - mondta a miniszterelnök hétfőn a parlamentben, napirend előtt a magyarorszag.hu tudósítása szerint.
"Azt akarjuk, hogy a szakképző iskola tanulópadjában ülő négyszázezer fiatalnak olyan tudást és képességet adjunk, amelynek birtokában könnyen, jól keresve tud boldogulni a jövő Magyarországán" - jelentette ki Gyurcsány.
Bevezetik a munkavállalói képzési kártyát, amely tartalmazza a munkavállalók addig megszerzett képesítéseit. 2006-tól a szakiskolákban egyéves felzárkóztató képzést indítanak azoknak, akik még nem szereztek alapfokú iskolai végzettséget. Az Útravaló ösztöndíjprogram keretében kétezer fiatal kiemelt támogatást kap a magas színvonalú szakmai tudás megszerzéséhez.
A munkaerőpiac és a szakiskolák kapcsolatát erősíti, hogy a kormány 20 százalékkal, 25 ezerre kívánja emelni a tanulószerződéssel rendelkező fiatalok számát. Jelenleg asztalosok, élelmiszer- és vegyiáru-kereskedők és kőművesek dolgoznak a legtöbben tanulói szerződéssel.
Nemzeti és uniós forrásból 22 térségi integrált szakképző központot hoznak létre, egy-egy központban 8-12 szakképzési intézet olvad össze. A második Nemzeti fejlesztési terv keretében újabb 35 ilyen központ jöhet létre.
Az 50 évnél idősebb korban állástalanná vált munkavállalók támogatást kérhetnek a második szakképesítésük megszerzéséhez is, ha a munkaadó szerződésben garantálja, hogy a képzés elvégzése után az illető újra munkába állhat.
A 14 lépés letölthető a kormányzati portálról.