Nem újdonság, hogy a magyar lakosság meglehetősen pesszimista szemlétű. A legutóbbi felmérés óta sem változott az a trend, amely szerint a magyarok 40 százaléka nem tartja hasznos dolognak az EU-csatlakozást, és csak 37 százalékuk gondolja jó dolognak az EU-tagságot.
Az unió lakosságának véleményét és elégedettségét félévi rendszerességgel mérő Eurobarometer felmérés legfrissebb jelentése alapján a magyar lakosság mind a tagság (25.), mind a tagság hasznosságának megítélése tekintetében (27.) a legpesszimistább országok közé tartozik. Magyarország egyike azon három országnak, melyekben többségben vannak azok, akik úgy látják, a csatlakozásból az ország összességében nem profitált, azaz a borúlátók aránya hazánkban haladja meg leginkább az optimistákét. (Az atomenergia elterjedését viszont messzemenően támogatjuk...)
Jó dolog az unió
Ugyanakkor az unió egészét nézve a támogatottság a 1994 óta nem volt olyan magas, mint most. Az unió polgárainak 57 százaléka gondolja úgy, hogy országa tagsága "jó dolog", és mindössze 15 százalékuk gondolja egyértelműen rossznak a tagságot. Ez 4 százalékos emelkedést jelent az előző felméréshez képest.
Mit gondolnak a magyarok? Kattintson a képre a galériához!
Érdekes ugyanakkor, hogy a felmérés tanúsága szerint, bár a magyarok nem szeretik az EU-t, és alapvetően nem elégedettek országunk uniós tagságával, mégis az uniós átlagot messze meghaladó arányban bíznak az uniós intézményekben (az Európai Parlamentben, illetve az Európai Bizottságban - ez így van már évek óta). Ugyanilyen pozitívan viszonyulnak az uniós szimbólumokhoz (uniós zászlóhoz és a himnuszhoz), és kimagasló az Európai Alkotmányt, valamint az unió további bővítését támogatók aránya is.
A magyar gazdaság rossz
A felmérést nem sokkal az unió alapításának 50. évfordulója, illetve az azt övező ünnepségsorozat után készítették, mely várhatóan nem lesz hosszú távú pozitív hatással a lakosság általános attitűdjére, mégis bizonyosan befolyásolta a megkérdezettek hangulatát. Az is bizonyos, hogy az unió megítélését nem lehet egyértelműen különválasztani az általános közhangulattól.
Magyarország esetében ez magyarázhatja a negatív szemléletet, ugyanis a magyar lakosság elégedettsége az ország gazdasági helyzetével messze a legalacsonyabb valamennyi tagállam és tagjelölt ország közül. A magyar gazdasági helyzetről mindössze a megkérdezettek 9 százaléka nyilatkozott pozitívan, amely messze elmarad a dán, a holland vagy a finn válaszadóktól, akinek több mint 90 százaléka elégedett országa gazdasági teljesítményével. (Saját jövőjüket is meglehetősen borúsnak látják a magyarok.)