A szakértők szerint az EP-választás miatt tartott értékelőt a megszokott száz nap helyett ötven nap után Bajnai Gordon. Az elmúlt ötven napban több dolog történt, mint az azt megelőző egy évben. A kisebbségi kormányhoz, a helybenjáráshoz képest elindult valamilyen változás, elindult egy nagyon óvatos gazdasági konszolidáció - hangsúlyozta Kiszelly Zoltán.
A nagy ellátórendszerek reformjához a kormány nem kapott felhatalmazást, és így nem is vág bele ebbe. Így érdemi reformok nem történnek, de a válságkezelés zajlik. A Bajnai-kormány legnagyobb vívmánya a "kevesebb kommunikáció, több kormányzás" elve - tette hozzá. A nemzetközi pénzpiac bizalma helyreállt Magyarországgal szemben - értékelte a kormány munkáját a politológus.
Végre van külügyminisztere az országnak
Juhász Attila szerint a gazdasági és külföldi szereplőkben pozitív kép alakult ki a Bajnai-kormányról. Belföldön azonban nincs lényeges eltérés a mostani és az előző kabinet megítélésében. Ráadásul pártpolitikai szempontból sem sikeres az elmúlt időszak, hiszen tovább csökkent az MSZP támogatottsága - fűzte hozzá. A tárcák eddigi munkáját értékelve Juhász Attila a minőségét tekintve a külügyminisztériumot, az elvégzett munka mennyiségét tekintve pedig a pénzügyminisztériumot emelte ki. "Balázs Péter vezetésével évek óta először látszik meg az, hogy van külügyminisztere az országnak" - mondta a politológus.
Kiszelly Zoltán szerint azok a tárcák tudnak a jelenlegi helyzetben jól szerepelni, amelyek közvetlenül érintettek a válságkezelésben. Így a pénzügyminisztérium, a szociális minisztérium és a külügyminisztérium. A Külügyminisztériumban a legszembetűnőbb a változás: "ahhoz képest, hogy nem volt külpolitikánk, most Balázs Péter többször szólal meg, és elkezd politizálni". Emellett "tartja a formáját' a földművelésügyi miniszter - mondta a szakember.