A nyilatkozat, amelyet vasárnap délelőtt, az Európai Unió elődjét alapító Római Szerződés 50. évfordulóján fogadnak el a tagországok állam- és kormányfői, Európa értékei mellett tesz hitet, az elmúlt ötven évet méltatja és a legfontosabb feladatokat körvonalazza. A hivatalos ceremóniát a Német Történeti Múzeumban tartják.
Nyitottan, az illegális bevándorlók ellen
A dokumentum nem tesz említést a bővítés további menetéről, de hangsúlyozza az EU nyitottságát. Az állam- és kormányfők a Berlini Nyilatkozatot még előző este is csiszolták, és értesülések szerint kiegészítették azt egy rövid bekezdéssel, amely spanyol kérésre az illegális bevándorlás elleni erőfeszítések szükségességét hangsúlyozza.
A nyilatkozatot nem sokkal 12 óra előtt a három legfőbb uniós intézményvezető írja alá, az EU soros elnöki tisztét betöltő Angela Merkel német kancellár, továbbá José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság, valamint Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke. Az aláírás előtt ők mondanak ünnepi beszédet is, kiegészülve még Romano Prodi olasz miniszterelnökkel, aki - német kérésre - a Római Szerződés történelmi dimenzióit méltatja.
A Berlini Nyilatkozat szövege itt olvasható magyar nyelven.
Göncz az unióról
Az Európai Uniónak nyitottnak és befogadónak kell lennie - mondta Göncz Kinga az Unió elődjét, az Európai Gazdasági Közösséget megalapító Római Szerződés aláírásának 50. évfordulóján. A külügyminiszter beszédében három fő témát tekintett át: az európai integráció vívmányait, értékeit és jövőjét.#page#
Az EU vívmányai között sorolta föl a félévszázada tartó békét, a kontinens megosztottságának megszűnését és az elmaradott térségek gyors gazdasági fejlődését. Az integrációs perspektíva révén - tette hozzá - a nemrégiben még háború sújtotta Nyugat-Balkán országai is az európai felzárkózás útját járják.
A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az európai egység nem csupán a gazdaságra, hanem számos fontos értékre is épül. Ilyen értékeknek tartja az emberi méltóság sérthetetlenségét, a szabadságot és a felelősséget, a szolidaritást és a sokféleséget, a toleranciát és egymás tiszteletét. Az unió jelenleg kialakult formájához, sokszínűségéhez hozzájárult a közép-európai országok szabadságszeretete és harca.
Európa jövőjével kapcsolatban Göncz Kinga a legsürgetőbb feladatok közt említette az integráció további mélyítését annak érdekében, hogy a Közösség meg tudjon felelni a globalizáció kihívásainak. Magyarország számára fontos, hogy az EU megtalálja azt a közös megegyezésen alapuló utat, amely az új, szociális, egyidejűleg versenyképes Európa kialakulásához vezet. "Hitvallásunk, hogy az Uniónak nyitottnak és befogadónak kell lennie" - mondta.