Véget érhet a hazai dohánytermesztés?

Nem tudni mi lesz azzal a közel 20 ezer, hátrányos helyzetű munkavállalóval, akinek ez idáig a dohánytermesztés nyújtott egyetlen, biztos megélhetési forrást Magyarországon, ugyanis maga az ágazat hazai fennmaradása kérdőjeleződött meg az idei évtől kezdve az uniós források megszűnésével – hívta fel a figyelmet a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Pixabay

Az EU eddig a szerkezetátalakítási program részeként adott pénzt a dohánytermesztésből élőknek, nevezetesen 24,2 millió eurós összeget, azonban az idei évtől a dohány lekerült a támogatási listáról. A nemzeti források a korábbi uniós pénzek csupán 60%-át pótolják egyelőre, ráadásul a támogatás igénylésének bürokratikus folyamata sokszor nehézséget jelent még a jól képzett dohánytermelők számára is. Mindezek mellett az idei aszályos időjárás a felvásárlási árakra és a mennyiségre is negatív hatással van – hangzott el a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége (MADOSZ) által hagyományosan, évenként megrendezett Dohánytermesztési Nyílt Napon szeptember 10-én, Ófehértón.

Egy év alatt sem rendeződött azon kelet-magyarországi munkavállalók sorsa, akiknek ez idáig a dohánynövény jelentette sokszor az egyetlen megélhetési forrást. A 2015-2020-as uniós költségvetési ciklusban ugyanis komoly változás következett be, ami jelentősen befolyásolja a hagyományos dohánytermő területek mentén élők sorsát. Az unió a továbbiakban nem támogatja a dohánynövénnyel kapcsolatos kétkezi munkát, ami a dohánytermeléssel foglalkozóknak Európában évi 24,2 millió eurótól való elesést jelent. A kieső összegeket hazai forrásokból kellene pótolni, de mindezidáig mindennek csupán a 60%-ára sikerült fedezetet találni. Támogatás nélkül pedig a dohánytermesztés rendkívül költséges tevékenység: 1 hektár terület megművelése 2 millió forintot is felemészthet, és jövedelmezőség nélkül a dohánytermesztők a településen élőknek sem tudnak rendszeres foglalkoztatást biztosítani. A helyzet komolyságát jól példázza, hogy az érintett területek 80 százaléka az amúgy is munkanélküliség sújtotta Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található.

További problémát jelent, hogy a támogatások igénylésére hozott jogszabályok folyamatosan változnak és szigorodnak: sokszor a diplomás termelők is eltévednek a bürokrácia útvesztőiben, mivel az igénylési feltételeknek is egyre nehezebb megfelelni. Idén egyébként az időjárás sem kedvezett a termésnek: az aszály miatt várhatóan 25%-os kieséssel kell számolniuk a termelőknek. Ráadásul nemcsak kevesebb, de gyengébb minőségű is a dohány, mindez pedig rányomja a bélyegét a felvásárlási árakra.

„A hazai dohánytermesztésnek súlyos válsággal kell szembenéznie. A termelők és a kétkezi munkások is bizonytalanságban élnek, féltik saját egzisztenciájukat, hiszen ha a termelési költségek nem térülnek meg, akkor a termőterületek egyre csökkenek majd, végül pedig egyre többen döntenek úgy, hogy felhagynak a dohánytermesztéssel.” – fogalmazott Bényei Illés, a MADOSZ elnöke, majd hozzátette: „Mindezzel elveszne az ősi mesterségbe fektetett gyakorlati tudás, az eszközpark, végül pedig – ami a legfontosabb – ezrek maradnának mindennemű munkalehetőség nélkül. A komolyabb foglalkoztatási probléma megelőzésére életmentő, hogy állami segítséggel, az ágazat szereplőinek bevonásával mielőbb komplex megoldás szülessen, mely a helyzetet orvosolni tudja.”

Brüsszeli KO a magyar dohányiparnak
Az Európai Bizottság által néhány éve bejelentett dohányzásellenes intézkedések “kettős horogütésként” hatottak a dohányiparra, amely – dacára Brüsszelben ülő befolyásos lobbistáinak – aligha lesz képes kiheverni a ütéseket. A magyar trafiktörvény ugyan régiós összevetésben szigorúnak mondható, mégis enyhe azokhoz a szabályozási ötletekhez képest, amelyek a világ más országaiban kezdenek teret nyerni. A dohánytermelők szerint munkahelyek ezreit veszíthetjük el – nem is beszélve a jelentős adóbevételekről.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo