A visszaesés az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletek, az üzemanyagtöltő állomások, valamint a bútor- és műszakicikk-üzletek eladásainak alakulása volt meghatározó. A csomagküldő és internetes kiskereskedelem dinamikus növekedése folytatódott.
Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben szeptemberben 717 milliárd forint, az első kilenc hónapban 5983 milliárd forint értékű volt a forgalom. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene szeptemberben 3,7, az év első kilenc hónapjában 0,3 százalékkal mérséklődött.
Használtcikk boltokban vásárolunkA nem élelmiszer-kiskereskedelem szeptemberben 3,3, az első kilenc hónapban 2,3 százalékot bukott, a mértékű, 11,3 százalékos visszaesés a bútor-, műszakicikk-üzletekben jelentkezett. A forgalom az előző évinél 2,8 százalékkal kisebb volt a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk kiskereskedelemben is.
A magas üzemanyagárak mellett tovább esett üzemanyagtöltő állomások forgalma: az eladások szeptemberben 3,1, az első kilenc hónapban 3,0 százalékkal mérséklődtek.
Aggasztó nagyságú a visszaesés
A visszaesés mértéke meghaladta Suppan Gergelynek, a Takarékbank senior elemzőjének a várakozásait, mindezzel együtt az év hátralevő már nem számít a forgalom visszaesésének további növekedésére, így a csökkenés mértéke 2-2,5 százalék körül stabilizálódhat, az éves átlagos csökkenés 1,7 százalék lehet. .
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) hétfői közleményében kiemeli: az idén az év egészét tekintve 2 százalék körüli visszaesés várható a fogyasztói piacon, míg korábban kisebb visszaeséssel lehetett számolni. Az élelmiszerpiacon előreláthatóan nem várható az inflációs nyomás mérséklődése, sőt egyes területeken további áremelkedéssel lehet számolni, ami visszaveti a fogyasztást.
A szakmai szervezet ugyanakkor a KSH nyers adataihoz hozzátette, hogy szeptemberben is több pénzt hagytak ugyan a vásárlók az áruházakban, összesen 717 milliárd forintot, 24 milliárd forinttal többet, mint egy évvel korábban, az értékesített árumennyiség azonban 4,1 százalékkal kevesebb volt a tavalyinál, amely mérték álláspontjuk szerint aggasztó nagyságú.
Nőtt az infláció és csökkentek a reálkeresetek
A visszaesés egyik oka az OKSZ szerint, hogy 2012. január-szeptember között a drágulás mértéke 5,8 százalék volt, ami "alaposan lehúzta" a kereskedelem mérlegét. Az élelmiszerek szeptemberben már 7,5 százalékkal, az élvezeti cikkek (szeszesitalok, dohányáruk) 15,6 százalékkal, az üzemanyagok 15,7 százalékkal voltak drágábbak, mint egy hónappal korábban. További ok, hogy a reálkeresetek 4 százalékkal estek vissza az első háromnegyed évben.
Az OKSZ felhívja a figyelmet arra, hogy a ruházatot, illatszereket és az internetes áruházakat nem számítva szinte mindenütt csökkent a fogyasztás, a vásárlók elsősorban a nagyobb értékű árucikkek vásárlását fogják vissza, így a bútort, műszaki cikkeket, járművet keresik a legkevésbé. A ruházat, illatszerek és az internetes vásárlások növekedése csak kis mértékben javítja a kereskedelem mérlegét, mivel súlyuk csekély - fűzik hozzá.