A globális biztosítási szektor fő buktatóit rangsoroló, a CSFI (Centre for the Study of Financial Innovation) és a PwC közös felmérése során 54 országban több mint 800 biztosítási szakembert és a szektorral foglalkozó szakértőt kérdeztek meg a következő két-három évben várható legjelentősebb kockázatokról.
A szabályozási környezet jelentette kockázat immár harmadik alkalommal vezeti a rangsort. A felmérés szerint a szavatoló tőkére és a piaci magatartásra vonatkozó új szabályok a biztosítási szektorban számos költséget és megfelelési problémát eredményezhetnek, valamint elvonhatják a cégvezetők figyelmét az egészséges üzletmenet biztosításától olyan időkben, amikor a szektor radikális szerkezeti változások előtt áll.
A felmérés a globális helyzet javulásának ellenére eddig nem tapasztalt mértékű aggodalmat jelez. Balázs Árpád, a PwC Magyarország könyvvizsgálat üzletágának vezetője szerint a szigorodó szabályozás, a nehéz működési körülmények és fenyegető szerkezeti változások miatt a biztosítási szektor óriási kihívásokkal néz szembe. A felmérés eredményeit jellemző negatív hangulat is ezt tükrözi.
„A biztosítótársaságok hosszú távú kilátásai ugyanakkor bíztatóak, mivel az emberek világszerte tovább élnek és több megvédeni kívánt vagyonnal rendelkeznek. A biztosítóknak azonban szembe kell nézniük az új technológiák romboló hatásával, az ügyfelek igényeinek változásával, a szigorú szabályozásokkal, és a tartós gazdasági bizonytalansággal. A siker egyik kulcsa ebben a kiszámíthatatlan környezetben az lesz, hogy a biztosítótársaságok képesek-e felismeri és kezelni az új, illetve már ismert kockázatokat” – mondja Balázs Árpád.