Magukkal rántanak minket is a görögök?

A hétvégi görög választásokkal összefüggő bizonytalanság után tegnap délután még úgy tűnt megadják magukat a nemzetközi piacok, s magukkal rántják a magyar eszközöket is: a vezető hazai részvények nagyot buktak, a forint gyengült, s a kockázati felárak is emelkedtek. Estére látszólag visszatért a nyugalom, de sok még a kétség. Nem tett jót a hangulatnak, hogy Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter tegnap délután jelentette be a legújabb kormányintézkedéseket, amelyek között voltak a piacok számára nem könnyen értelmezhető elemek is.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Görögországgal kapcsolatos félelmeket a kormányalakítás bizonytalansága mellett az a sajtóhír is erősítette szerdán, hogy a dél-európai állam esetlegesen nem kapja majd meg a részére megszavazott 130 milliárdos hitelprogram következő részletét, amely nélkül a görög államkassza már június végére kiürülhet. A kérdés azért kapott különös hangsúlyt, mert - ha végül nem sikerül kormányt alakítani, amelynek jelenleg igen komoly esélye van - újabb választást legkorábban június 17-én lehet tartani.

Megkapják a pénzt a görögök

A kedélyeket némiképp megnyugtatta, hogy délután közölték: Görögországnak május 10-én átutalják a soron következő, 5,2 milliárd eurós hitelrészletet, de újabb összegre csak azt követően számíthatnak, hogy megvizsgálják a hitelnyújtás feltételeinek teljesítését Athénban.

Az Európai Bizottság bejelentésére a helyzet a konszolidálódott, bár később is voltak még nyugtalanító hírek: a Marketwatch például az euróövezeti pénzügyi mentőalap (EFSF) igazgató tanácsának közleményére hivatkozva arról írt, hogy 1 milliárd eurót visszatartanak majd az 5,2 milliárdos részletből, mindazonáltal a pánik elszállt, majd az utóbbi hírt is cáfolták. A piacok estére jórészt megnyugodtak: a főbb európai indexek fél százalék alatti mínusszal zártak (a frankfurti tőzsde nagyjából ennyit emelkedett), s megállt az euró meredek gyengülése is.

Gyengült a forint, emelkedtek a kockázati felárak

Az elmúlt napokban (a konkretizálódó IMF/EU megállapodással kapcsolatos reményekkel összefüggésben) a forint a bizonytalan nemzetközi hangulatban is viszonylag jól tartotta magát, tegnap azonban megtört az ellenállás: az euró árfolyama ismét 290 forint fölé emelkedett, s ugrottak a kockázati felárak is.

A legnagyobb londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA kimutatása szerint az irányadó ötéves magyar szuverén kötvényadósság törlesztési leállása elleni határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a szerdai londoni jegyzésben 518 bázispont környékén mozgott az előző esti 508,5 bázispontos záró után. A múlt héten - az idei év eleje óta először - még 500 bázispont alatti magyar CDS-árazások jellemezték a londoni piacot. (Az esztendő első napjaiban, amikor a fél világ a magyar államcsődtől retteget 750 bázisponton állt be az eddigi történelmi rekord.)

A magyar kockázati felárak alakulása nem a hazánkkal, hanem az európai helyzettel kapcsolatos vélekedés romlására utalt. CMA kimutatása szerint Spanyolország szuverén törlesztéskockázatának gyakorlatilag azonos Magyarországéval (a középárfolyam az előző napi 495,1 bázispontról 517 bázispontra emelkedett tegnap a londoni kereskedésben). A leggyengébb helyzetű euróövezeti adósnak ítélt Portugália irányadó ötéves állampapírjainak felára pedig 1094 bázispontra nőtt az előző esti 1068,7-ről.

A "jók" is rontottak
Hosszú idő óta először 200 bázispont fölé ért egyébként szerdán a második legnagyobb eurógazdaság, Franciaország CDS-díjszabása, amely a késői londoni jegyzésben 209 bázispont felett járt a 199,9 bázispontos előző zárószint után. Az euróövezeti adóskockázat megítélésében mértékadónak számító Németország CDS-középárfolyama pedig 90 bázispont közvetlen közelébe emelkedett az előző napi 86,1 bázispontos záróértékről. A hangulatváltozás okairól sokat elárul az a tény, hogy a német törlesztéskockázat - legalábbis e szerint a mérce szerint - számottevően gyengébb, mint brit, az euróövezeten kívüli szigetország szuverén CDS-kontraktusok középárfolyama ugyanis tegnap nem érte el a 70 bázispontot.

Nem biztos, hogy értették Matolcsyt a piacok

Nem tett jót a magyar eszközök tegnapi értékelésének, hogy Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter tegnap ismertette a kormány a Széll Kálmán 2.0 és a konvergenciaprogram megvalósításához kapcsolódó egyes döntéseit. Ezek döntő többségében a korábbi terveknek megfelelőek voltak, elvben a befektetők számára pozitív üzeneteket tartalmazhattak, ha a piac számára meggyőző konkrétumokkal támasztják alá, hogy Magyarország hosszabb távon képes lesz a költségvetési hiányt a megfelelő szint (3 százalék) alatt tartani.

A miniszter által elmondottak azonban néhány ponton meglepetést okoztak, gondolva itt elsősorban az energia- és közműcégeket érintő terhekre, nevezetesen a miniszter azon bejelentésére, hogy a társasági adó három kulcsossá válik, s e piaci szegmensben 30 százalék lesz. (Jelenleg a társasági adó 500 millió forint árbevétel alatti cégeknél 10, az e fölöttieknél 19 százalék.)

A később megjelent magyarázatok szerint azonban ez félreértés: nem a társasági adó megemeléséről van szó, hanem arról, hogy terheik a Robin Hood adóval együtt nőnek ilyen mértékűre, ami akár még jó hírként is értelmezhető, hiszen a Széll Kálmán tervben eredetileg 16 százalék szerepelt (a tegnap bejelentett 30 százalékos kulcs, a 19 százalékos adót figyelembe véve pedig "csak" 11 százalékot jelent).

Mindezzel együtt az érintett hazai részvények erőteljes eséssel reagáltak a bejelentésre: a Mol árfolyama például 16 800 forintról 16 ezerre zuhant, ám a nap végére 16 400 forintig korrigált, amivel együtt a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe is délután 3 óra után jelentős mértékben visszaesett, majd a nap végéig némiképp visszakapaszkodott.

A nap vége e területen is megnyugvást hozott tehát, mindezzel együtt a következő napokban számos kérdésre kell konkrét válaszokat adni, amely miatt a piaci bizonytalanság várhatóan megmarad.

Egyeztetnének a bankok a tranzakciós illetékről
Tegnap este, néhány órával a tervek ismertetését követően a Magyar Bankszövetség közleményt adott ki, amelyben a kormány figyelmét arra hívta fel: az a tény, hogy a pénzügyi tranzakciós adó a tranzakciót lebonyolító pénzügyi intézményeknél jelenik meg többlet-ráfordításként, ellentmond a kormány és a bankok közötti tavaly decemberben kötött megállapodásba foglalt ígéreteknek. A szervezet azonban jelezte azt is, hogy kész a félreértések tárgyalásos tisztázására.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo