A pánik és a bizakodásra okot adó tényezők keresésének jegyében telt a hét a nemzetközi tőkepiacokon. A befektetők a görög kilépés, s annak következményeit (ezzel együtt a tovaterjedés esélyeit) latolgatták és árazták, amelynek eredményeként az euró szinte folyamatosan gyengült a dollárral szemben, s hasonló pályán mozgott a forint - mint az európai közösség leggyengébbnek ítélt államának devizája -, szerdán a euró-forint kurzus átszakította az euróval szemben a 300 forintos, korábban sieresen védett szintet is.
A hét közepének erőteljes kilengései után azonban némiképp megnyugodtak a piacok, s úgy tűnt a kivárásra rendezkednek be a befektetők, annak ellenére, hogy a legfontosabb kérdésekben előrelépés nem történt (az uniós csúcs sem hozott konkrét eredményeket), s viszonylagos nyugalomban telhet majd a hosszú hétvége. (Pünkösd hétfő számos helyen ünnep, s hétfőn a főbb amerikai piacok is zárva tartanak.) A péntek azonban erre majdnem rácáfolt.
Spanyol bajok
Reggel a spanyol piacfelügyelet függesztette fel a negyedik legnagyobb spanyol pénzintézet, a Bankia kereskedését a madridi tőzsdén, amelyet a pénzintézet kért amiatt, mert az igazgatóság a bank szanálási tervét vitatta. Ráadásul az EFE hírügynökség információi szerint a bank talpra állítása jóval többe fog kerülni az államnak mint korábban becsülték. Ezt követően - koradélután - pedig Katalónia tartomány kormányzója jelezte, hogy a központi kormányzati segítséget kéri pénzügyi gondjaik megoldására.
Ez utóbbi hír már sok volt, a piac pánik üzemmódba kapcsolt, az euró a dollárral szemben 1,25 dollárig zuhant, amely szinten utoljára a 2008-2009-es válság idején tartózkodott.
Az erőteljes gyengülést később némiképp korrigálta a piac, ahogy az bekövetkezett, délutáni folyamatok azonban világosan rámutattak a látszólagos nyugalom mögötti hangulatra. Ezzel párhuzamosan pedig szinte azonnal megjelentek a találgatások arról is, hogy az Európai Központi Bank meddig nézi tétlenül az eseményeket, s mikor avatkozik be a folyamatokba. Mario Draghi EKB-elnök az elmúlt időkben tett nyilatkozataiban ugyanis kerülte azt a kérdést, hogy bármilyen eszközzel beavatkozik-e az intézmény a krízis megoldásába.
Kritikus szinten a forint
A nemzetközi hangulat romlásával - ahogy az lenni szokott - a magyar fizetőeszköztől is újult erővel szabadultak a befektetők, amelynek eredményeként a forint az euróval szemben erőteljesen gyengült: a közös európai pénzt egységéért pénteken ismét több mint 300 forinton adtak a bankközi piacon, s bár a nap végére sikerült e szint alá nyomni a kurzust nem megnyugtató a helyzet. Különösen azt figyelembe véve, hogy a hosszú hétvégék gyenge forgalma miatt ilyen időszakokban nagyobb kilengések is előfordulhatnak a piacon.