Jövőre is emelkedik a fizetésünk

Globálisan 2,5%-kal növekednek a reálbérek, amelyre hosszú ideje nem volt példa. Ez azonban nem csak a valóban magas emeléseknek, hanem a rekord alacsony inflációnak is köszönhető – mutat rá a Hay Group menedzsment tanácsadó cég elemzése. Akárcsak idén, Magyarország jövőre sem marad el ettől, átlagosan 2,4%-kal emelkednek majd a reálbérek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Alig valamivel a globális átlag alatt teljesít a magyar gazdaságot leginkább meghatározó Európa, ahol a 2,8%-os átlagos emeléshez 0,5%-os infláció társul. Ezen belül Nyugat-Európában 2%-os, míg Kelet-Európában 2,9%-os reálbéremelésre van kilátás jövőre, a hazai bérek vásárlóerejének növekedése e kettő között helyezkedik majd el.

Pozitív kilátásokkal számolhat a három nagy európai gazdaság, az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország is. Ez utóbbiban például a globális átlag fölötti, 2,7%-os reálbér növekedés lesz 2016-ban. Különleges a helyzete Görögországnak, ahol a gazdasági nehézségek ellenére csupán 2%-os béremelés lesz jövőre, viszont ehhez 1,3%-os defláció társul, és így az ottani dolgozók kiugróan magas, 3,4%-os reálbér növekedéssel számolhatnak.

Mindez azt jelenti, hogy bár Magyarországon a válság éveihez képest tényleg beindult a munkavállalók vásárlóerejének növekedése, de mivel ez szinte teljesen összhangban van a fejlett gazdaságok dinamikájával, ezért a „nyugathoz” történő felzárkózás még nem kezdődött el.

Jövőre a reálkeresetet szerényen növelő béremelésben tudnak partnerek lenni a minimálbér és a szakmunkás bérminimum esetében a munkáltatók a november eleji egyeztetés szerint.

Ázsia és Amerika dübörög

A kínai gazdaság lassulása ellenére még mindig Ázsiában lesz tapasztalható az összes kontinens közül a legmagasabb, 4,2%-os reálbér növekedés. Ez egyszerre köszönhető a képzett munkások iránti folyamatos igénynek és az egyre izmosodó középosztály növekvő fogyasztásának.

Az elképesztő pörgésben lévő amerikai munkaerőpiacon is beindult a bérek emelkedése: a rendkívül alacsony, 0,3%-os infláció 2,7%-os reálbér növekedést tesz lehetővé. A vásárlóerő ilyen mértékű növekedése pedig várhatóan még tovább fogja élénkíteni az amúgy is jelentős belső piacot és fogyasztást.

Most lesz rossz Venezuelában élni

A gazdasági zavarokkal tarkított Latin-Amerikában hiába lesz kétszámjegyű béremelés, ezt teljesen kioltja majd a még ennél is magasabb infláció. A legrosszabb helyzet Venezuelában várható, ahol a dolgozók bérük szinte 53%-os értékvesztésével számolhatnak jövőre.

Már gond a munkaerőhiány 10-ből 6 vállalkozásnak
A bérek kapcsán alapvető nézetkülönbség van a szakértők és a politikai pártok között is. Az egyik irányzat azt mondja, hogy a bérek emelkedése a cégek számára olyan költségnövekedést jelent, amely súlyos versenyhátrányba hozza őket. A másik felfogás szerint a bérekre nem szabad egyszerű költségelemként tekinteni, mivel a dolgozók nem gépek, amelyek jobb és hatékonyabb technológiára cserélhetőek. Azaz, ha a dolgozó nem motivált, akkor elmegy, és korlátosan pótolható. Ezenkívül a keresetek növekedése akár fogyasztásnövekedést is eredményezhet, mivel nagyobb jövedelemből/fizetésből többet lehet vásárolni, ez pedig új munkahelyeket eredményezhet. A Policy Agenda szerint a számok azt mutatják, hogy bár érthető az a felfogás, ha drágulnak a bérek, akkor nő a vállalkozások költsége, de egyre inkább olyan lesz a helyzet, hogy nincs elegendő munkaerő Magyarországon. Az pedig a legdrágább költség egy vállalkozás életében, ha nem tud teljesíteni, mert nincs elegendő személyi kapacitása. 10-ből 6 vállalkozásnak már gond a munkaerőhiány.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo