A 2012-es esztendő első öt hónapjában a kivitel volumene 1,5, a behozatalé 0,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki szintet. A kivitel értéke 9792 milliárd forint (33 081 millió euró), a behozatalé 8961 milliárd forint (30 254 millió euró) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 832 milliárd forintot (2827 millió eurót) tett ki, 44 milliárd forinttal (425 millió euróval) kevesebbet, mint 2011 azonos időszakában.
Az időszak termékforgalmának árszínvonala importnál 9,6, exportnál 7,1 százalékkal emelkedett, a cserearány 2,3 százalékkal romlott. A forint mindeközben a dollárhoz képest 17,1, az euróhoz mérten 9,6 százalékkal gyengült.
Híradás-techikai eszköz helyett energiafejlesztő gépek
A gépek és szállítóeszközöknél a kivitel 4,3, a behozatal 2,3 százalékkal zsugorodott. A híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készüléknél közel egy éve tartó visszaesés következményeként már több mint negyedével alacsonyabb az exportvolumen az egy évvel korábbinak. Az energiafejlesztő gép és berendezéseknél épp ellenkező trend figyelhető meg.
A feldolgozott termékeknél 8,6 (export), illetve 4,7 százalékos (import) bővülés volt. A gyógyszer és gyógyszerészeti termék kivitele tizedével emelkedett, s kétszámjegyű volumennövekedés volt a szakmai tudományos ellenőrző műszer, és a szerves vegyi termék importjában, a gumigyártmány, és a fémtermék exportjában, valamint a vas és acél mindkét irányú forgalmában.
Viszik a hollandok és a németek a gabonát
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportja 7,3, az importé 1,2 százalékkal emelkedett. Kétszámjegyű volt a bővülés az árufőcsoport kivitelének közel harmadát képviselő gabona és gabonakészítmények exportjánál, amely főként a holland és a német értékesítéseknek köszönhető. Továbbra is visszaesést mértek a statisztikusok az élő állat, valamint a hús és húskészítmény kivitelében és behozatalában egyaránt.