A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása.
A prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban) a mediterrán piacon a május 20.- május 24-i héten 2,8%-kal nőtt, a hét elején magasra ugrott az ár, majd a hét közepére visszazuhant, s ezt követően mérsékelt emelkedésbe fordult.
A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára heti átlagban 0,5%-kal nőtt, a benzinhez hasonlóan változott hétfőtől csütörtökig, a kivétel a hét utolsó napja, amikor a dízel ár csökkent.
A forint árfolyama a dollárral szemben a héten minden nap erősebb volt, mint a múlt heti átlagos árfolyam. Heti átlagában 0,9%-kal lett olcsóbb egy dollár. A forint-dollár árfolyam erősödése a dollárban mért árak növekedését forintban számítva tompította.
A hét folyamán a kőolaj (Brent) ára a hétfői 105 dollárról péntekre 101,5 dollárra csökkent. Ezt az árváltozási lefutást követték az üzemanyagárak is. A benzin és a gázolaj jegyzési ára az észak-európai és a mediterrán piacokon közel azonosan változott.
A már literre és forintra átszámolt tőzsdei jegyzésárak így a héten a benzin esetében 1,9%-os árnövekedést, míg a ggázolajnál 0,4%-os árcsökkenést mutatnak.
A nemzetközi piaci folyamatok összességében – a 27%-os áfával is növelten – a benziinnél 3 forintos emelést indokolnak, a gázolajnál a változás nem jelentős, várhatóan nem változik az ár. Ezért várhatóan a benzin kiskereskedelmi átlagára 422 forintra nő, a gázolaj kiskereskedelmi átlagára 423 forint marad május 29-én.
Az elmúlt egy év során az üzemanyagárak mérséklődtek: a benzin és a gázolaj is kb. 2%-kal lett olcsóbb. Az időszaki havi átlagkeresetek kissé emelkedtek, ezért tavalyhoz képest kb. 6,5%-kal több benzint és 5%-kal több gázolajat lehet egy havi nettó átlagkeresetből tankolni.