Esik, de zöldül az irodapiac

Budapesten 2009 óta jelentősen visszaesett az újonnan épített irodák száma, azonban az mindenképp pozitívan értékelhető, hogy az építés alatt álló, valamint a közeljövőben épülő projektek mindegyike valamelyik zöld minősítés megszerzését tűzte ki célul.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

„A már átadott és minősített, vagy jelenleg minősítés alatt álló épületek tekintetében is jól áll a főváros, számításaink szerint 240 ezer négyzetméternyi ilyen irodaterület található Budapesten. Ez a teljes modern irodaállomány 7,5 százaléka, mely a várható új kínálattal együtt 2014-re eléri a 10 százalékot." - mondta Szircsák Norbert, az ingatlan-tanácsadó cég piackutatója és értékbecslési tanácsadója.

Kellene az IMF-megállapodás
A magyar irodapiac 2012 első felében stabil volt; a teljes irodaállomány, a bérbeadási volumen és a bérleti díjak 2011-hez képest nem változtak, míg a kihasználatlansági ráta valamelyest emelkedett. A kereslet élénkülését csak Magyarország piaci megítélésének változása indíthatja el, amelyet az IMF-megállapodástól remélnek a szakértők.

Új zöld irodák

A két legelterjedtebb minősítési rendszert, az angol hátterű BREEAM-ot, valamint az amerikai LEED-et vizsgálva kiderül, hogy Budapesten irodaterületre vetítve valamivel az előbbi használata gyakoribb. Hasonló a helyzet, ha az építés alatt álló vagy hamarosan induló fejlesztéseket vizsgáljuk, ugyanis 2014 végéig négy BREEAM és két LEED minősített épület átadása várható, mely összesen 112 ezernyi négyzetméternyi új zöld irodaterületet jelent.


Campona Bevásárlóközpont

Minősítés bevásárolóközpontoknak

Az irodaházak mellett a bevásárlóközpontoknál is megjelentek a zöld fejlesztések. Első képviselőjük itthon a Campona és a Pólus Center bevásárlóközpontok, melyek az elsősorban az üzemelést díjazó BREEAM In-Use „Good" minősítést szerezték meg.

A nemrégiben átadott szegedi Árkád bevásárlóközpont a német DGNB arany fokozatát kapta, míg a most épülő XII. kerületi Hegyvidék Üzletközpont megszerezte a BREEAM „Very good" előminősítést.

Minősítő rendszerek Magyarországon

A minősítő rendszereknek több altípusa van, ezekből hazánkban három terjedt el igazán. Egyik ilyen típus az újépítésű épületekre alkalmazható (LEED for New Construction vagy Core&Shell; BREEAM Europe Commercial), vannak a már létező épületekre megszerezhető minősítések (LEED for Existing Building O&M; BREEAM In-Use), valamint a rendszerek megengedik az egy épületen belül a saját iroda vagy kereskedelmi terület minősítését is (LEED for Commercial Interiors).

Az egyes minősítéseken belül is több fokozat van. Egy BREEAM „Pass" kategóriába tartozó épület tekintetében a 100 pontos kritérium rendszer 30 százalékát kell teljesíteni, míg LEED „Platinum"-nál vagy BREEAM „Outstanding"-nél ez 80 illetve 85 pont. A pontrendszer és a fokozatok összehasonlíthatóvá teszik a zöld épületeket egymással, és jellemzik azok környezettudatosságának mértékét.

Környezettudatos ipari ingatlanok

Ipari ingatlanok és hotelek esetében is megszerezhető a minősítés, azonban ezeknél az ingatlanoknál egyelőre nem olyan gyakori a minősítés megszerzése, mint irodaházaknál vagy bevásárlóközpontoknál. Ugyanakkor már itthon is van környezettudatos ipari ingatlan, a ProLogis Park Budapest-Sziget egyik épülete szerzett szintén BREEAM In-Use minősítést.

Stratégiai kérdés a fenntarthatóság

A fenntarthatóság az elmúlt időben az egyik a legfőbb prioritású stratégiai kérdéssé vált, a mellyel az irodaingatlan szektor döntéshozói az elkövetkezendő tíz évben szembesülni fognak. A Jones Lang LaSalle korábbi, Office 2020 kutatása szerint az állítás a felmérése szerint az ingatlan szakértők 83 százalékának ért egyet a megállapítással. Ám az út, mely az ingatlanok következetes fenntarthatósága felé tart Európa szerte eltérő sebességgel halad, új jogszabályokkal, melyek a ‘best practice' forradalmát irányítják olyan országokban, mint Franciaország (ahol most passzívház minősítésű szociális bérlakások épülnek.), Németország és az Egyesült Királyság, míg más országokban a gazdasági megszorítások az általános fejlődésre is hatással vannak.

A magyarországi szabályozási környezet Tuza Rita, a Jones Lang LaSalle magyarországi irodájának vezető elemzője szerint sajnos egyelőre nem fordít kellő figyelmet fenntarthatósági célkitűzésekre. Az Európai Unió által előírt energetikai tanúsítvány kiállítása 2012. január elsejétől már itthon is kötelező az ingatlanok eladásához vagy bérbeadásához, de ez önmagában nem lesz elegendő a jövőben. Szerencsére szakmai szervezetek már régóta foglalkoznak további javaslatok kidolgozásával, így remélhetőleg hatásukra a hazai szabályozási környezet is hamarosan meg fog változni, és a fenntarthatósággal kapcsolatos kötelező elvárások köre bővülni fog.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo