Élénkül az ingatlanbefektetési piac

Jelentősen megnövekedett a befektetési aktivitás 2012 utolsó negyedévében egyes főbb közép- európai piacokon: Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában, Magyarországon és Romániában. A Cushman & Wakefield adatai szerint ebben a negyedévben befektetett teljes összeg eléri az 1,876 millió eurót, amely megközelíti a 2007-es szintet és 536 millió euróval több, mint a harmadik negyedévben. Az összbefektetések mértéke az említett főbb piacokon 3,71 milliárd euróra rúgott 2012-ben, mely az előző kiemelkedő év összbefektetésének csupán 59 százaléka, de 25 százalékkal magasabb, mint 2010-ben.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

“Annak ellenére, hogy a befektetési aktivitás jelentősen megnövekedett a negyedik negyedévre, melyet főként a kiemelkedő Lengyel piac idézett elő, ez nem volt elég a teljes közép- európai régió teljesítményének fellendítésére az első 9 hónapban. Ebből adódóan, jelenleg további erősödést tapasztalunk Lengyelország részéről, és a Cseh befektetési piac fellendülésére is számítunk. Várakozásaink szerint a befektetések mértéke 2013-ban jelentősen megnő majd a régióban, ahol továbbra is Lengyelország lesz a meghatározó”- mondta el Charles Taylor, a Cushman & Wakefield Partnere.

Nincs még vége az irodapiaci válságnak
Visszafogottabb véleményt fogalmaztak meg a CBRE elemzői kiemelve Lengyelországban és Oroszországban voltak a legaktívabbak a befektetők 2012-ben, itt az év végi hajrá hozott néhány több százmilliós tranzakciót. Az erős utolsó negyedév ellenére azonban ezeken a piacokon is 20 százalékkal elmaradt az éves forgalom a 2011. évi értéktől.
Kiemelkedő lengyel teljesítmény

Lengyelország kiemelkedő teljesítményt nyújtott a negyedik negyedévben, 1,63 milliárd euró összegű tranzakcióval és így a régió legfőbb befektetési célpontjává vált. Lengyelországban 2012-ben összesen 2,80 milliárd eurónyi befektetés történt, mely 8 százalékos emelkedést jelent az előző évhez képest. Ezzel ellentétben, Csehországban a befektetések összege 497 millió euró, mely visszaesést jelent 2011-hez képest. Románia és Magyarország is az aktivitás visszaesését tapasztalta, az előbbi 255 millió euró, az utóbbi 146 millió euró befektetéssel. Szlovákiában, ahol az év első 9 hónapjában egyáltalán nem köttetett üzlet, végül a negyedik negyedévnek köszönhetően 17 millió euró befektetéssel zárta az évet.

A Zlote Tarasy és a Manufaktura bevásárlóközpontok értékesítése volt a két legnagyobb tranzakció ebben az évben, annak ellenére, hogy a befektetői preferenciák a régióban 2012 során inkább az irodák irányába tolódtak, mely a befektetések 45 százalékáért, míg a kiskereskedelem a befektetések 37 százalékáért felelt. Az ipari és logisztikai piac részesedése 8 százalékkal 13,8 százalékra nőtt, bár az aktuális volumen a 2011-es 881 millió euróról 512 millió euróra csökkent. A hotel üzletág a befektetések 4,2 százalékát tette ki. Nem meglepő, hogy 2012-es év 5 legnagyobb tranzakciója mind Lengyelországban történt.

A német befektetők visszanyerték meghatározó szerepüket a régióban és a volumen 30 százalékáért felelnek, míg az amerikai és francia befektetők a volumen 20, illetve 14 százalékát adják. Az Egyesült Királyság a befektetések 13 százalékáért felelt, míg az előző évben a legnagyobb tőkét fektették be a régióban.

A helyi tőke az eddigi alacsony szintről növekedésnek indult, olyan aktív helyi befektetőkkel, mint a CPI, Proxy Finance és a CTP (CZ), a Kulczyk Silverstein Properties (PL) és a Bea Development, valamint a Tatra Asset Management (SK). A görög Bluehouse Capital is aktív volt és 4 tranzakciót zárt Magyarországon és Csehországban.

A 2013-as kilátásokkal kapcsolatban Charles Taylor hozzátette: “A befektetési volumen jelentős növekedésére számítunk ebben az évben, melynek fő célpontjai továbbra is az irodaházak, valamint egyre több érdeklődésre számítunk a logisztikai szektorban is. Várhatóan egy elfogadható kínálat érkezik a piacra, az alapok felszámolásának, a befektetők likviditási problémáinak és az év végi több sikeres tőkeemelésnek köszönhetően. A befektetők érdeklődése a régió iránt várhatóan változatlan marad.”

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo