Élénkül az ingatlanbefektetési piac

Jelentősen megnövekedett a befektetési aktivitás 2012 utolsó negyedévében egyes főbb közép- európai piacokon: Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában, Magyarországon és Romániában. A Cushman & Wakefield adatai szerint ebben a negyedévben befektetett teljes összeg eléri az 1,876 millió eurót, amely megközelíti a 2007-es szintet és 536 millió euróval több, mint a harmadik negyedévben. Az összbefektetések mértéke az említett főbb piacokon 3,71 milliárd euróra rúgott 2012-ben, mely az előző kiemelkedő év összbefektetésének csupán 59 százaléka, de 25 százalékkal magasabb, mint 2010-ben.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

“Annak ellenére, hogy a befektetési aktivitás jelentősen megnövekedett a negyedik negyedévre, melyet főként a kiemelkedő Lengyel piac idézett elő, ez nem volt elég a teljes közép- európai régió teljesítményének fellendítésére az első 9 hónapban. Ebből adódóan, jelenleg további erősödést tapasztalunk Lengyelország részéről, és a Cseh befektetési piac fellendülésére is számítunk. Várakozásaink szerint a befektetések mértéke 2013-ban jelentősen megnő majd a régióban, ahol továbbra is Lengyelország lesz a meghatározó”- mondta el Charles Taylor, a Cushman & Wakefield Partnere.

Nincs még vége az irodapiaci válságnak
Visszafogottabb véleményt fogalmaztak meg a CBRE elemzői kiemelve Lengyelországban és Oroszországban voltak a legaktívabbak a befektetők 2012-ben, itt az év végi hajrá hozott néhány több százmilliós tranzakciót. Az erős utolsó negyedév ellenére azonban ezeken a piacokon is 20 százalékkal elmaradt az éves forgalom a 2011. évi értéktől.
Kiemelkedő lengyel teljesítmény

Lengyelország kiemelkedő teljesítményt nyújtott a negyedik negyedévben, 1,63 milliárd euró összegű tranzakcióval és így a régió legfőbb befektetési célpontjává vált. Lengyelországban 2012-ben összesen 2,80 milliárd eurónyi befektetés történt, mely 8 százalékos emelkedést jelent az előző évhez képest. Ezzel ellentétben, Csehországban a befektetések összege 497 millió euró, mely visszaesést jelent 2011-hez képest. Románia és Magyarország is az aktivitás visszaesését tapasztalta, az előbbi 255 millió euró, az utóbbi 146 millió euró befektetéssel. Szlovákiában, ahol az év első 9 hónapjában egyáltalán nem köttetett üzlet, végül a negyedik negyedévnek köszönhetően 17 millió euró befektetéssel zárta az évet.

A Zlote Tarasy és a Manufaktura bevásárlóközpontok értékesítése volt a két legnagyobb tranzakció ebben az évben, annak ellenére, hogy a befektetői preferenciák a régióban 2012 során inkább az irodák irányába tolódtak, mely a befektetések 45 százalékáért, míg a kiskereskedelem a befektetések 37 százalékáért felelt. Az ipari és logisztikai piac részesedése 8 százalékkal 13,8 százalékra nőtt, bár az aktuális volumen a 2011-es 881 millió euróról 512 millió euróra csökkent. A hotel üzletág a befektetések 4,2 százalékát tette ki. Nem meglepő, hogy 2012-es év 5 legnagyobb tranzakciója mind Lengyelországban történt.

A német befektetők visszanyerték meghatározó szerepüket a régióban és a volumen 30 százalékáért felelnek, míg az amerikai és francia befektetők a volumen 20, illetve 14 százalékát adják. Az Egyesült Királyság a befektetések 13 százalékáért felelt, míg az előző évben a legnagyobb tőkét fektették be a régióban.

A helyi tőke az eddigi alacsony szintről növekedésnek indult, olyan aktív helyi befektetőkkel, mint a CPI, Proxy Finance és a CTP (CZ), a Kulczyk Silverstein Properties (PL) és a Bea Development, valamint a Tatra Asset Management (SK). A görög Bluehouse Capital is aktív volt és 4 tranzakciót zárt Magyarországon és Csehországban.

A 2013-as kilátásokkal kapcsolatban Charles Taylor hozzátette: “A befektetési volumen jelentős növekedésére számítunk ebben az évben, melynek fő célpontjai továbbra is az irodaházak, valamint egyre több érdeklődésre számítunk a logisztikai szektorban is. Várhatóan egy elfogadható kínálat érkezik a piacra, az alapok felszámolásának, a befektetők likviditási problémáinak és az év végi több sikeres tőkeemelésnek köszönhetően. A befektetők érdeklődése a régió iránt várhatóan változatlan marad.”

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo