Egyre több pályaválasztás előtt álló fiatal választana magának fizikai igényű szakmát. A fizikai munkák iránt megnőtt az érdeklődés az utóbbi években. Ennek oka egyrészt, hogy nem mindenki számára vonzó az irodai, helyhez kötött munkavégzés, másrészt pedig a jó szakmunkások kereseti lehetőségei sokszor jobbak, mint egy kevésbé keresett diplomával rendelkezőé.
„Szakmunkásként lehetőség van vállalkozás alapítására, önálló időbeosztásra is" – mondta Virág Gergő, a Klebelsberg Kuno Szakközépiskolát fenntartó alapítvány vezetője, aki hozzátette: tapasztalataik szerint jelenleg keresett hiányszakmának számít a cukrász, a hegesztő, a villanyszerelő, a gyógymasszőr, a pincér, a szakács, a cukrász, de a különböző csőszerelői végzettség is. (Kapós a munkaerőpiacon a megfelelő végzettség.)
Az oktatási szakember szerint sikeres, fejlődő ország csak az lehet, ahol a szellemi jellegű elfoglaltságot választók mellett megbecsültség övezi azokat is, akik szakképzett álláskeresőként helyezkednek el a munkaerőpiacon, és ebbe beletartozik a fizikai igényű szakmunkát vállalók tömege is. Virág Gergő úgy gondolja, mindkettőt egyforma megbecsülés kell hogy övezze, ahogy az uniós tagországokban ezt láthatjuk.
A vállalkozások minőségi munkaerővel való ellátásában és a munkanélküliség újratermelődésének megakadályozásában meghatározó jelentősége van a szakképzésnek és a felnőttképzésnek. Ám a vállalkozásokat érdekeltté kell tenni abban, hogy megfelelő minőségű tanműhelyeket hozzanak létre, és ehhez forrásokat kell biztosítani számukra. Ugyanakkor a tanulókat és a szülőket is meg kell győzni arról, hogy van jövője a jó szakmunkásnak.